Hatay ili Akçay şekeri portakallarında klon seleksiyonuyla ümitvar genotiplerin belirlenmesi
Orange sugar Akçay in Hatay provi̇nce promi̇si̇ng genotypes wi̇th clonal selecti̇on determination
- Tez No: 382502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN HAKAN DEMİRKESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Araştırma 2012-2013 yılları arasında verim, meyve iriliği, SÇKM, erkencilik, kalite kriterleri göz önüne alınarak Akçay şekeri portakallarına ait 20 yaşın üzerindeki sağlıklı ağaçlarda yapılmıştır. 18 pomolojik, 7 biyolojik özellik analiz ve ölçümlerle değerlendirilmiş ve her özellik için olumlu sonuçlar veren tipler ortaya konulmuştur. Ayrıca tartılı derecelendirme metodu uygulanarak bütün özellikler bakımından en olumlu sonuçları veren tipler saptanmıştır. Çalışma sonucunda en iri tipler MKÜ-15, MKÜ-21 ve MKÜ-22 genotiplerinde belirlenmiştir. Ağaç başına verim ile belirlenen diğer özellikler tartılı derecelendirme metodu ile birlikte değerlendirildiğinde MKÜ-14, MKÜ-16, MKÜ-15, MKÜ-2 ve MKÜ-11 tipleri en olumlu sonuçları vermişlerdir. Erkencilik kriteri göz önüne alındığında ise öne çıkan tipler MKÜ-1, MKÜ-3, MKÜ-4 ve MKÜ-6 olmuştur.
Özet (Çeviri)
2012-2013 Research between fruit weight, yield, water-soluble dry matter content, earliness, quality criteria, taking into account the age of 20 were on the trees healthy Akcay sugar. Pomologic about these features, the 18, seven biological feature analysis and measurements were evaluated and types for each property that positive results have been determined. We also applied the method of weighted ranking in terms of all the features that the most positive results were types. As a result of operating the high weight of fruit per tree types MKÜ-15, MKÜ-21 and MKÜ-22, respectively. Average yield per tree weighted ranking method are concerned with the selected other features MKÜ-14, MKÜ-16, MKÜ-15, MKÜ-2 and MKÜ-11 gave the most promising types. Given the earliness of the prominent types by MKÜ-1, MKÜ-3, MKÜ-4 and was MKÜ-6.