Çinko kaplanmış karbon çeliğinin Na-okzalat ve Na-tartarat ortamlarında polianilin ve poli o-anisidin ile kaplanarak korozyon direncinin geliştirilmesi
Improvement of corrosion resistance of zinc coated steel with PANI and poly o-anisidine in the Na-oxalate and Na-tartarate medias
- Tez No: 382503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, yumuşak çelik elektrotların yüzeyi kronopotansiyometri tekniği ile Zn metali ile kaplanmıştır. Zn kaplı çelik yüzeyi iki farklı tarama oranı ile dönüşümlü voltametri yöntemi kullanılarak polianilin (PANİ) ve poli o-anisidin (POA) ile 0.20 M anilin ve 0.075 M o-anisidin içeren 0.20 M sodyum okzalat ve 0.20 M sodyum tartarat ortamlarında kaplanmıştır. PANİ ve POA polimerleri sıkı yapışkan ve pürüzsüz bir şekilde elektropolimerizasyon metodu ile depolandı. PANİ ve POA kaplanan ve kaplanmayan CS/Zn elektrodlarının korozyon davranışları electrodes % 3.5 luk NaCl çözeltisinde AC impedans spektroskopisi (EIS) tekniği, açık devre potansiyeli-zaman değişimi (Ekor-t), Doğrusal Taramalı Voltametri (LSV) ve anodik polarızasyon eğrileri ile farklı ortamlar için ararştırıldı. Bu kaplamalar dönüşümlü voltametre (CV), Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopisi, taramalı elektron mikroskobu (SEM), dijital mikroskop ve X-ışını difraksiyon (XRD) ölçümleri ile karakterize edildi. Tüm PANI ve POA kaplamaların fiziksel bariyer özelliği sayesinde korozyon ürünlerine karşı uzun peryotlar için önemli bir koruma sağladığı gözlendi. PANI ve POA kaplı filmler açısından incelendiğinde çinko kaplı çelik yüzeyinde meydana getirdiği koruyucu oksit tabakası sayesinde katalitik etki sağlayarak sodyum okzalat ortamında sentezlenen filmlerin daha iyi koruma sağladığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Carbon Steel electrodes were coated with zinc metal using chronopotentiometric method. Polyaniline (PANI) and poly(o-anisidine) (POA) coatings were synthesized on zinc deposited carbon steel (CS/Zn) electrode in 0.20 M aniline containing 0.20 M sodium oxalate and 0.20 M sodium tartarate solutions by cyclic voltammetry (CV) at two different scan rate. The electrochemical polymerization of PANI and POA was carried out from an aqueous solution to generate strongly adherent and smooth coatings. Corrosion behaviors of CS/Zn electrodes with and without PANI and POA were investigated in 3.5 % NaCl solution using AC impedance spectroscopy (EIS) technique open circuit potential-time (Ecor-t), Lineer Sweep Voltammetry (LSV) and anodic polarization curves for the different medias. These coatings were characterized by cyclic voltammetry (CV), Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, scanning electron microscopy (SEM), digital microscope and X-ray diffraction (XRD) measurements. All PANI and POA coatings which provided a remarkable anodic protection to CS/Zn electrode electrodes exhibited a significant physical barrier property against the attack of corrosive products on CS/Zn electrode in longer periods. A superior corrosion protection was obtained by PANI and POA films synthesized at sodium oxalate medium providing catalytic efficiency for the formation of protective oxide layers on Zn plating surface.