İskenderun Körfezi kıyısalındaki bazı kahverengi alglerin çeşitli biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of biochemical content of some brown algae in iskenderun Bay coasts
- Tez No: 382501
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüzde kullanmakta olduğumuz gıda, kozmetik ürünleri, tekstil, ilaç sanayi, medikal ürünler gibi birçok tüketim maddesinin üretiminde, hammadde olarak alglerden elde edilen kimyasallar kullanılmaktadır. Bu çalışmada Phaeophyta bölümüne ait sekiz kahverengi makroalg türünün (Cystoseira barbata, Cystoseira corniculata, Cystoseira compressa, Dictyota dichotoma, Padina pavonia, Sargassum vulgare, Stypocaulon scoparium, Stypopodium schimperii) biyokimyasal içerikleri incelenmiştir. Makroalg örnekleri İskenderun Körfezi'nin güney bölgesinde kıyısal alandan (Kale, Arsuz, Karaağaaç ve İskenderun mevkii) toplanmıştır. En yüksek protein içeriği Stypopodium schimperii türünde 65,196 ± 4,324 mg g-1 bulunmuş olup, bunu 53,186 ± 9,006 mg g-1 ile Cystoseira barbata takip etmiştir. En yüksek karbonhidrat içeriği (47,924 ± 5,162 mg g-1) Dictyota dichotoma türünde, en düşük karbonhidrat içeriği ise Cystoseira compressa (12,250 ± 1,463 mg g-1) türünde bulunmuştur. Örneklerin toplam fenol içerikleri Stypopodium schimperii (1,312 ± 0,085 mg g-1) türünde en yüksek değeri gösterirken Stypocaulon scoparium (0,360 ± 0,020mg g-1) türünün en düşük fenol içeriği gösterdiği tespit edilmiştir. Pigment değerleri, türler arasında Stypopodium schimperii (4,091 ± 0,597 mg g-1) türünde en yüksek, Sargassum vulgare (0,894 ± 0,194 mg g-1) türünde en düşük değerde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, we are using food, cosmetics, textiles, pharmaceuticals, medical products, such as in the production of many consumer goods, chemicals are used as raw materials are derived from algae. In this study Phaeophyta division's eight brown macroalgae species (Cystoseira barbata, Cystoseira corniculata, Cystoseira compressa, Dictyota dichotoma, Padina pavonia, Sargassum vulgare, Stypocaulon scoparium, Stypopodium schimperii ) biochemical contents were examined. Macroalgae samples from the Gulf of Iskenderun in the southern coastal area (Kale, Arsuz Karaağaaç and Iskenderun) were collected. The highest protein content Stypopodium schimperii is 65.196 ± 4.324 mg g-1 type found in, comprising at 53.186 ± 9.006 mg g-1 was followed with Cystoseira barbata. The highest carbohydrate content (47.924 ± 5.162 mg g-1) Dictyota dichotoma species, the lowest carbohydrate content Cystoseira compressa (12.250 ± 1.463 mg g-1) was found in type. Representative of the total phenol content Stypopodium schimperii of (1.312 ± 0.085 mg g-) type maximum value while Stypocaulon scoparium ( 0.360 ± 0.020 mg g-1) is of the low phenol content, which were determined. Pigment values between species Stypopodium schimperii (4.091 ± 0.597 mg g-1), the highest species, Sargassum vulgare (0.894 ± 0.194 mg g-1), the lowest values were observed in type.