İskenderun-Kırıkhan-Belen (Hatay) arasındaki bölgenin (Orta Amanoslar) florası
The flora of area among İskenderun-Kırıkhan-Belen (Hatay, Central Amanos mountain)
- Tez No: 382515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma İskenderun-Kırıkhan-Belen (Hatay) Arasındaki Bölgenin (Orta Amanoslar) florasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanı kareleme sistemine göre C6 karesinde yer almaktadır. Araştırma alanında 2009 – 2013 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda toplanan 3300 bitki örneğinin teşhis edilmesi sonucunda 105 familya ve 469 cinse ait 933 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir: Akdeniz elementi 359 (% 38.47), Iran-Turan elementi 72 (% 7.71), Avrupa-Sibirya elementi 55 (% 5.89), çok bölgeli ve bilinmeyenler 447 (% 47.9)'dir. Endemik takson sayısı 78 (% 8.36)'dir. Çalışma alanında 10 takson Pteridophyta, 923 takson Magnoliophyta divisiyosuna aittir. Bunlardan 9 takson Pinophytina sınıfına, 914 takson Magnoliophytina sınıfına aittir. İçerdiği takson sayısı bakımından en büyük familyalar: Fabaceae: 111, Asteraceae: 106, Lamiaceae: 62, Poaceae: 47, Brassicaceae: 47, Caryophyllaceae: 46, Apiaceae: 38 ve Rosaceae: 26. En fazla takson içeren cinsler ise: Trifolium 21, Centaurea 13, Silene 13, Hypericum 11, Salvia 10, Bromus 10, Euphorbia 10, Lathyrus 10. Endemik ve nadir toplam 84 taksonun tehlike kategorilerine göre dağılımları ise şöyledir: 1 takson kritik CR (kritik), 5 takson EN (tehlikede) 46 takson VU (zarar görebilir), 22 takson LR (az endişe) ve 12 takson DD (veri yetersiz).
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the flora of the region among İskenderun-Kırıkhan-Belen (Central Amanos region). The research area is in the C6 square according to Grid system. A total of 3300 plant specimens were collected from research area between 2009 and 2013. As a result of the examination of 3300 plant specimens collected from the area, 105 families, 469 genera and 933 taxa were determined. Endemic taxa is 78 (8.36 %). The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions and their rates; Euro-Siberian elements 55 (5.89 %), Mediterranean elements 359 (38.47 %), Irano-Turanian Elements 72 (7.71 %) and multiregional or unknown originated 447 (47.9 %). 10 taxa belong to Pteridophyta division, 923 taxa belong to Magnoliophyta division. Of the 923 taxa, 9 are Pinophytina, 914 are Magnoliophytina. The largest families according to the number of taxa that in the research area are as follows: Fabaceae: 111, Asteraceae: 106, Lamiaceae: 62, Poaceae: 47, Brassicaceae: 47, Caryophyllaceae: 46, Apiaceae: 38 ve Rosaceae: 26. The richest genera are as follows: Trifolium 21, Centaurea 13, Silene 13, Hypericum 11, Salvia 10, Bromus 10, Euphorbia 10, Lathyrus 10. The distribution of the 84 endemic and rare taxa according to the red data is as follows: 1 taxa in CR (critically), 5 taxa in EN (endangered), 46 taxa in VU (vulnerable), 22 taxa in LR (Lower Risk) and 12 taxa in DD (data deficient).