Aspir tohumu katkılı karma yemle beslemenin piliç eti ve yumurtada konjuge linoleik asit, toplam protein ve kolesterol miktarına etkisi
The effect of feeding with safflower seed added mixed feed on the amount of conjugate linoleic acid, total protein and cholesterol in chicken meat and eggs
- Tez No: 382518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER TEKELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, aspir tohumu katkılı yemle beslemenin piliç eti ve yumurtada konjuge linoleik asit, toplam protein, yağ asitleri kompozisyonu ve kolesterol miktarına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla etlik piliç (Deneme 1) ve yumurtacı tavuk (Deneme 2) denemeleri gerçekleştirilmiştir. Deneme 1'de 1 günlük yaşta etlik civciv kullanılmıştır. Her bir grupta 30 adet olmak üzere toplam 120 adet etlik civciv kullanılarak 4 grup oluşturulmuştur. Deneme 2'de ise 35 haftalık yaşta yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Her bir grupta 16 adet olmak üzere, toplam 64 adet yumurtacı tavuk kullanılarak 4 grup oluşturulmuştur. Çalışmada, %0 (kontrol), %2.5, %5 ve %10 düzeylerinde öğütülmüş aspir tohumu katılmak suretiyle 4 farklı rasyon hazırlanmış ve her iki denemede de oluşturulan gruplara verilmiştir. Etlik piliçlere 6 hafta süreyle ad libitum, yumurtacı tavuklara ise 8 hafta süreyle sınırlı (110g/gün) besleme uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of feeding with safflower seed-added mixed feed on the amounts of conjugate linoleic acid, total protein and cholesterol in chicken meat and eggs has been examined in this study. For this purpose, broiler (Trial 1) and laying hens (Trial 2) trials have been conducted. One-day-old broiler chicks have been used in Trial 1. Four groups were formed each of which consisting of 30 chicks, 120 chicks in total. 35-week-old layer hens were used in Trial 2. Four groups were formed each of which consisting of 16 hens, 64 laying hens in total. 4 different rations were prepared by adding 0%, 2.5%, 5% and 10% grinded safflower seeds and were given to both groups. Ad libitum feeding for 6 weeks for the broiler chick group was applied; for the group which was fed for layer hens, limited feeding (110g/day) for 8 weeks was applied. It has been determined in the study that mixed feed including grinded safflower seed in different amounts decrease the conjugated linoleic acid amount in chicken meat and eggs significantly.