Sclerotinia sclerotiorum' a karşı bitkisel kökenli uçucu bileşıklerin antifungal etkileri
Antifungal effects of plant volatile compounds against Sclerotinia sclerotiorum
- Tez No: 382546
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MİNE SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, saf bitkisel uçucu bileşiklerden aldehitler (hexanal, trans-2-hexenal, citral, trans-cinnamaldehyde), fenoller (carvacrol, trans-anethole ve eugenol), ketonlar (nonane, carvone) ve alkol (linalool) olmak üzere 10 bitkisel kökenli uçucu bileşiğin Sclerotinia sclerotiorum'a karşı antifungal etkileri araştırılmıştır. Bitkisel kökenli uçucu bileşiklerin farklı konsantrasyonlarının S. sclerotiorum' un misel gelişimi, sklerot çimlenmesi ve apotesyum oluşumu engelleme düzeyleri in vitro koşullarda belirlenmiştir. Denemede kullanılan uçucu bileşikler arasında en güçlü fungisidal etki sırası ile carvacrol, trans-cinnamaldeyde, carvone'den sağlanmıştır. En etkili bileşen olarak belirlenen carvacrol'un misel gelişimini, sklerot çimlenmesini ve apotesyum oluşumunu, 1.5 µl/ml, 2.0 µl/ml ve 4.0 µl/ml konsantrasyonlarda tamamen engellediği tespit edilmiştir. Probit analiz sonuçlarına göre carvacrol'un, fungusun misel gelişimini, sklerot çimlenmesini ve apotesyum oluşumunu engelleyen EC50 değerlerinin, sırası ile 0.28 µl/ml, 0.85 µl/ml ve 0.65 µl/ml olduğu belirlenmiştir. Test edilen uçucu bileşikler arasında, miselyal gelişimini ve sklerot çimlenmesini en zayıf engelleyen uçucu bileşikler eugenol (13.0 µl/ml) ve nonane (10.0 µl/ml) olurken, apotesyum oluşumunu en zayıf engelleyen bileşiklerin ise trans-anethole ve nonane (32.0 µl/ml) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antifungal effects of ten diffent pure plant volatile compounds, such as aldehydes (hexanal, trans-2-hexenal, citral, and trans- cinnamaldehyde), phenols (carvacrol, trans-anethole and eugenol), ketones (nonane, carvone) and the alcohol (linalool), were investigated against Sclerotinia sclerotiorum. Inhibitions of mycelial growth, germination of sclerotia and formation of apotecia of S. sclerotiorum by different concentrations of plant volatile compounds were determined in vitro conditions. Among the volatile compounds used, in the study, the strongest fungicidal activities were obtained from by carvacrol, trans- cinnamaldehyde and carvone, respectively. Carvacrol, as the one of the most efficient volatile compound, completely inhibited mycelial growth, germination of sclerotia and apothecium formation at 1.5, 2.0 and 4.0 µl/ml concentrations respectively. According to results of probit analyses, efficient concentration (EC50) values of carvacrol for inhibition of mycelial groth, germination of sclerotia and apothecium formation were calculated as 0.28 µl/ml, 0.85 µl/ml and 0.65 µl/ml, respectively. Among the tested volatile compounds, eugenol (13.0 µl/ml) and nonane (10.0 µl/ml were found to possess the least inhibition effects for mycelial growth and sclerotial germination. trans-anethole and nonane (32.0 µl/ml), were found to possess the least inhibition effects for formation of apothecia.