Ailenin duygu dışavurumunun skizofrenik bozukluğun seyri üzerine etkisi
  1. Tez No: 38255
  2. Yazar: ADNAN CANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Ü. SÖYLEMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Son yıllarda, ailenin duygusal atmosferinin skizofrenik bozukluğun seyri üzerine etkisini inceleyen araştırmalar, duygu dışavurumu (DD) kavramının ortaya atılmasına neden olmuştur. DD, yakın aile bireyinin hastaya yöneltmiş olduğu duygusal tutum ve davranışları ifade etmekte kullanılan bir kavramdır. Son çalışmalar DD'nin skizofrenide relapsı yordayan, geçerli, güvenilir bir kavram olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada aile tutumlarının skizofreninin seyri üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla, 33 skizofren 9 ay süre ile takip edilmiştir. Çalışma boyunca tüm hastalara günlük 5-10 mg haloperidol uygulanmıştır. Aile tutumları Duygu Dışavurumu Değerlendirme Ölçeği (DDDÖ) ile değerlendirilmiştir. 9 aylık sürede hastaların 14'ünde (% 42.42) relaps görülmüştür. Relaps görülenlerin DDDÖ'den aldıkları toplam puanların, görülmeyenlere oranla daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada, aile tutumlarının relaps üzerine olan etkisinin özellikle aşırı müdahaleci ve tepkisel tutumlara bağlı olduğu anlaşılmıştır. Hastalar yüksek ve düşük DD diye iki gruba ayrıldığında, yüksek DD'li gruptaki relaps oranının, düşük DD'li gruba oranla anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar, DD'nin skizofreninin seyrinde relapsı yordayan bir faktör olduğu görüşünü desteklemektedir. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY During last few decades, research on the influence of family atmosphere on the course of schizophrenia has generated the concept of expressed emotion (EE). EE refers to the affective attitudes and behaviours of close relative towards a schizophrenic family member. Work carried out over the last decade has provided that EE is a valid and reliable predictor of the relapse in schizophrenia. In this study, 33 schizophrenic outpatients were followed up for 9 month period to investigate the role of the family attitudes on the course of schizophrenia. During the study, all the patients were received 5-10 mg haloperidol everyday. Family attitudes were measured by the Level of Expressed Emotion (LEE) Scale. 14 patients have relapsed (%42.42) during 9 month period. It has been concluded that relapsers had taken higher scores on the LEE Scale. However, in the sample of this study, it appears that two components of LEE Scale, intrusiveness and high level of emotional response, were principally responsible for the prognostic validity of the family attitudes. When patients were divided in two groups as high and low EE, it has been seen that relaps rate for the high EE group was significantly higher than for the low EE group. These results seem to confirm the relevance of EE as a predictor of relaps in schizophrenia. 34