Erişkin insan lenfoid organlarında VLA integrinlerinin tanımlanması
  1. Tez No: 38254
  2. Yazar: ERDAL KARAÖZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
121 VI. ÖZET Hücre adhezyon reseptörlerinden integrin süperailesi tek a ve 3 zincirlerinden oluşan heterodimerik glikoproteinleri içermektedir. Bu reseptörler, çeşitli hücre tipleri için hücre-hücre ve hücre-substrat adheziv etkileşimlerine aracılık eder. Bu araştırma, monoklonal antikorlar kullanılarak indirekt immünoperoksidaz yöntemiyle dalak, ti- mus, tonsil ve lenf düğümü gibi lenfoid dokularda pi integrin alt-grubunun histolojik dağılımını saptamak ereğiyle yapılmıştır. Dalak, tonsil ve lenf düğümünün lenfoid hücrelerinde VLA integrinleri tanımlanmadı. Yalnızca, timusun kortikal ve medullar timositlerinde VLA-4 integrini belirlendi. Dalağın marjinal bölge dendritik hücrelerinde ve interdijitasyon yapan dendritik hücrelerinde VLA- 1,2 ve 5, timus kortikal dendritik hücrelerinde VLA-2 ve medullar dendritik hücrelerinde VLA- 1,2 ve 3 tanımlandı. Tonsil ve lenf düğümünün folliküler dendritik hücrelerinde VLA-4, interdijitasyon yapan dendritik hücrelerinde VLA-1 ve VLA-5 belirlendi. Timus, tonsil ve lenf düğümü endotel hücrelerinde VLA- 1,3,5 ve 6, dalağın endotel hücrelerinde VLA-1, 5 ve 6 integrinleri pozitifti. Tonsilin kripta epiteli bazal yüzünde ise VLA-2,3,5 ve6 reseptörleri tanımlandı. Sonuçta, incelenen integrin'lerin insan lenfoid dokularındaki dağılımlarının belirli özellikler gösterdiği saptandı. Bu, VLA mtegrinlerinin çeşitli lenfoid doku bölgelerinde özel işlevlerden sorumlu olabileceklerim düşündürmektedir. Yine yapılan çalışmalarda VLA integrinlerinin lenfoid doku ya da organlardaki dağılımına ilişkin farklı sonuçların alınmış olması, incelenen doku ya da organların o andaki işlevsel durumuna bağlı olabilir. Bu integrinlerin dokulardaki dağılımına ilişkin veriler işlevsel önemin açıklanabilmesi için ilk bulgular olmakla birlikte, öngörülen işlevlerdeki rolünün tam olarak saptanabilmesi için kültür çalışmalarıyla desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
122 VH. SUMMARY The integrin superfamily of cell adhesion receptors consists of heterodimeric glycoproteins composed of unique a and P subunits. These receptors mediate cell- substrate and cell-cell adhesive properties for a variety of cell types. This investigation has focused on the histologic distribution of the {31 subfamily integrins within lymphoid tissues including spleen, thymus, tonsil and lymph node by using monoclonal antibodies in an indirect immunoperoxidase method. In this study, VLA integrins were not expressed in the lymphocytes of spleen, tonsilla and lymph nodes. Only VLA-4 integrin was shown in the thymocytes of the thymic cortex and medulla. VLA- 1,2 and 5 were expressed in the marginal zone den dritic cells and interdigitating cells of the spleen, VLA-2 in thymic cortical dendritic cells, VLA- 1,2 and 3 in thymic medullary dendritic cells; VLA-4 follicular dendritic cells and VLA1,5 in interdigitating cells of tonsil and lymph nodes. VLA-1,3,5,6 in en dothelial cells of thymus, tonsil and lymph node; VLA- 1,5, 6 in the endothelial cells of spleen; and VLA-2,3,5,6 in basal layer of tosillary cryptic epithelium. In conclusion; the distribution of integrins in human lymphoid tissues are of special interest. Such distribution may show that the VLA integrins have different functions in different parts. Different results in the VLA distribution in several studies may depend on the different functional levels of the organs. Although the data represented in this study might be the first in the explanation of the functional importance of lymphoid tissue; results must be confirmed by cultural studies.