Prasinococcus sp. ve Porphyridium cruentum'dan elde edilen toplam ekzopolisakkaritin farklı yetiştirme koşullarında değerlendirilmesi
Evaluation of total exopolisaccharide produced by Prasinococcus sp. and Porphyridium cruentum under different cultivation conditions
- Tez No: 382568
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM CONK DALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Prasinococcus sp. (yeşil mikroalg) ve Porphyridium cruentum (kırmızı mikroalg) polisakkaritler gibi değerli biyokimyasalların üretim için iyi adaylardır. Bu çalışmanın amacı, iki farklı ışık şiddetinde (10 ve 50 µE m-2 s-1 16:8 saat aydınlık:karanlık) ve F/2 ortamında kontrole karşı sodyum bikarbonat ve sodyum glikozilat monohidrat enzimi eklenmesiyle Prasinococcus sp. ve P. cruentum'nun şeker içeriğinin karşılaştırılmasıldır. Deneyler 900 ml F/2 ortamı içerin 1000 ml'lik şişelerde 14 gün boyunca 22 ± 2 °C sıcaklıkta, 1 vvm hava akış hızında gerçekleştirilmiştir. Işık şiddeti kuantum metre (Lambda L1-185) ile şişelerin merkezini baz alarak ölçülmüşür. Üretim süresinde optik yoğunluk, klorofil-a ve toplam şeker ölçümleri yapılmıştır. Üretim sonunda en yüksek şeker miktarı (275,5 mg/L) ve en yüksek krolofil-a miktarı (5,99 mg/L) 50 µE m-2 s-1 ışık şiddetinde ve sodyumbikarbonatın bulunmadığı ortamda Prasinococus sp.' den elde edilmiştir. Diğer yandan en yüksek toplam şeker konsantrasyonu (246,53 mg/L) P. cruentum'dan 50 µE m-2 s -1 ışık şiddetinde ve 0,25 mmol/L sodyum gliokzilat monohidrat enzim eklendiğinde ve en yüksek klorofil-a miktarı (5,37 mg/L) Prasinococcus sp.'den 50 µE m-2 s -1 ışık şiddetinde ve enzimin bulunmadığı ortamdan elde edilmiştir. Yüksek ışık yoğunluğu Prasinococcus sp. nin şeker üretimini tetiklemesine rağmen her iki kimyasalın eklenmesi şeker üretiminde önemli bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Prasinococcus sp. (green microalgae) and Porphyridium cruentum (red microalgae) are good candidates for the production of valuable biochemicals such as polysaccharides. The aim of this study was to investigate sugar amount of Prasinococcus sp. in comparison with Porphyridium cruentum as a control strain under two different light intensities (10 and 50 µE m-2 s-1 with the light-dark cycle of 16h:8h) in F/2 medium with or without sodium bicarbonate and sodium monohydrate glyoxylate enzyme, respectively. Experiments were carried out in 1000 ml Erlenmeyer flasks containing 900 ml of F/2 medium at the air flow rate of 1 vvm under the temperature of 22±2 °C for 14 days. Irradiance was measured in the center of the flask with a quantum meter (Lambda L1-185). During the cultivation period chlorophyll-a, optical density and total sugar amounts were measured. After 14 days of cultivation period the highest total sugar concentration (275.5 mg/L) and the maximum chlorophyll-a amount (5.99 mg/L )were obtained under the light intensities of 50 µE m-2 s-1in F/2 medium without NaHCO3 for Prasinococus sp. and the highest total sugar concentration (246.53mg/L) obtained from P. cruentum and the maximum chlorophyll-a amount (5,37) were obtained for Prasinococcus sp. under the light intensities of 50 µE m-2 s -1 with adding sodium glyoxylate monohydrate enzymeto F/2 medium. It was reported that the existence of NaHCO3 has no effect on sugar production of both microalgae, whereas adding 0.25 mmol/L glyoxylate monohydrate enzyme caused an increase in sugar production of Porphyridium cruentum under the light intensity of 50 µE m-2 s-1. Higher light intensity triggered the sugar production of Prasinococcus sp. but adding both of chemical components to the medium didn't have any remarkable effect on sugar production of this microalgae.