Ambalaj malzemesinin oksijen geçirgenliğinin tüketime hazır taze narın raf ömrüne etkisinin belirlenmesi
Effect of oxygen permeabilty of packaging materials on the shelf life in ready-to eat fresh pomegranate arils
- Tez No: 382585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ESMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde, minumum işlem görmüş tüketime hazır taze“Wonderful”cinsi narın pasif modifiye atmosferde ambalajlanmasına uygun oksijen geçirgenliğine sahip ambalaj materyali belirlenerek, ürünlerin raf ömrü ve bazı kalite karekteristikleri incelenmiştir. Çalışma iki bölüme ayrılmıştır. İlk aşamada minumum işlenmiş nar, farklı oksijen geçirgenliğine sahip ambalaj materyalleri ile ambalajlanarak 5 oC'de 13 günlük depolama süresi boyunca tepe boşluğu gaz konsantrasyonu analiz edilerek, paket içerisinde en iyi denge gaz bileşimini sağlayan ambalaj materyali belirlenmiştir. İkinci aşamada ise raf ömrünün belirlenmesi için minumum işlenmiş nar, seçilen ambalaj materyali ile ambalajlanarak, 5 oC'de %90 bağıl nemde 13 günlük depolama süresi boyunca fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özelliklerindeki değişim incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, pasif modifiye atmosferde tüketime hazır narın ambalajlanmasına uygun filmin oksijen geçirgenliği 125-290 cc/m2.gün ve raf ömrü 5 o C'de 10 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, suitable oxygen permeability of packaging have been determined for minimally processed ready to eat fresh pomegranate arils, cv“ Wonderful”under passive modified atmosphere, shelf life of products and some quality attributes have been investigated. This study is divided in to two parts. In first part of the study, minimally processed pomegranate arils were packaged in plastic packaging materials with different oxygen transmission rates and analyzed for headspace gas concentrations during storage at 5 oC for 13 days to be able to determine the packaging material maintaining the best equilibrium gas concentrations inside the package. At second part of the study, to determine shelf life of minimum processed pomegranate arils they were packaged in to suitable packaging materials and monitored physicochemical, microbiological and sensorial attributes at 5 oC, 90% RH during storage period. As a result of study, under passive modified atmosphere, it was determined the suitable packaging material for ready to eat pomegranate arils should have the oxygene permeability of 125-290 cc/m2day and the shelf life was determined as 10 days at 5 oC.