Sillojistik akıl yürütmenin bilgisayarda modellenmesi üzerine
On modelling of syllogistic reasoning on computer
  1. Tez No: 382601
  2. Yazar: SELÇUK TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, Doğal Lojik Programı kapsamında İngilizce doğal diline ait bazı temel sillojistik akıl yürütmelerin mantıksal türetimlerinin ve karşıt modellerinin, Python programlama dili kullanılarak İngilizce dilinin doğal yapısı çerçevesinde nasıl modüller oluşturulacağı üzerinde durmaktır. Tez, altı bölümden oluşmaktadır. Tez ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı giriş bölümünden sonra, önbilgiler bölümünde temel kavramlara yer verildi. Üçüncü bölümde, sillojizm kavramının doğuşu, gelişimi, klasik ve modern yorumlarına yer verildi. Ayrıca, klasik ve modern sillojizmler arasındaki farklılıklar ve benzerlikler verildi. Dördüncü bölümde, temel sillojistik lojikler ve kardinalite ve kesişen sıfatlardan oluşan sillojistik lojikler hakkında lojiksel ve cebirsel bilgiler verildi. Beşinci bölümde, önceki bölümde bahsedilen sillojistik lojiklerin türetim algoritmaları, doğal dildeki gramer yapıları, bilgisayarda karşılık gelen veri yapıları, sonsuz döngüden nasıl kurtarılacağı ve modüllerin girilen veri sayısına karşılık ne kadar zamanda sonlacanağı hakkında bilgiler verildi. Altıncı bölümde, tez boyunca elde edilen bilgilerin ve sonuçların bir özeti verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give information about how to create modules for counter-models and logical inferences of syllogistic reasonings in Natural English Language with the scope of Natural Logic Program by using Python programming language. This thesis consists of six sections. After the introduction chapter in which the general information concerning to the thesis is given, in the Preliminaries, fundamental and basic notions are presented. In Section 3, genesis, rise, classical and modern interpretations of the syllogism notion are mentioned. Also, differences and similarities between classical and modern syllogisms are given. In Section 4, logical and algebraic properties that are related to basic syllogistic logics and syllogistic logics that consist of cardinality and intersecting adjectives are given. In Section 5, we present tools which are used for implementing syllogistic logics and show inference algorithms of the logics, structures of grammatical in the natural language, data structures of the logics corresponding to computer, how to avoid infinite loop and also how much time are needed to stop programs of created modules that depend on numbers of input data. In Section 6, we final to the thesis with summary of the thesis.