Sillogiszm'in bilgisayar modellemesi
Computer modeling of syllogism
- Tez No: 479647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sillogiszm mantığın değerli bir bölümü olmakla beraber evrensel problemlerin mantıksal akıl yürütme yöntemiyle çözümünü yaparak alan dışı bilimlere uygulanması konusunda esneklik gösteren bilim dalıdır. Buna rağmen bu bilim alanı durgunluk zamanı geçirmiş ve son elli yıla kadar üzerine gereken ilgiyi çekmemiştir. Sonradan teknolojinin gelişimi ile sillogiszmin uygulama yüzeyi genişletilmiştir. Şimdilerde sillogiszmi daha da ileriye götürecek çalışmalar düşünülmektedir. Bu tezde sillogiszmin yapısı araştırılmış, sillogiszmin klasik ve diyagrama uyarlanmış şekilleri incelenmiştir. Ayrıca cebirsel yorumuna bakılmış, sillojistik problemlerin çözümü ele alınmıştır ve bu problemler için bazı algoritmik tasarımlara incelenmiştir. Verilen problemlerin daha iyi incelenmesi amaçlanmıştır. Son olarak sillogiszmin algoritmik çözümüne dair örnekler gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Syllogism is a valuable part of logic as well as a science that shows flexibility in solving universal problems through logical method of argument and in applying to non-field sciences. However, this scientific field has undergone inactivity and has not attracted much attention to the past 50 years. Subsequently, with the development of technology, the application level of syllogism has expanded. Nowadays it is thought that syllogism would be taken for further work. In this thesis, the structure of syllogism was investigated; and the classical and adapted forms to the diagram of syllogism was examined. In addition, algebraic interpretation has been considered; and the solution of the syllogistic problems has been discussed. Some algorithmic designs developed for these problems have been examined. It is aimed that the given problem would be solved better. Finally, the examples regarding algorithmic solution of syllogism have been shown.