Gürün (Sivas) civarındaki kretase-tersiyer yaşlı birimlerin stratigrafisi ve paleontolojisi
The stratigraphy and paleontology of the cretaceous-tertiary units in the Gürün (Sivas) vicinity
- Tez No: 382631
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE ÖZGEN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Doğu Toros Kuşağı'nın ortasında yer alan Gürün ilçesinin kuzeyinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, bölgede yüzlekler veren Maestrihtiyen yaşlı Konakpınar ve Lütesiyen yaşlı Yukarısazcağız formasyonlarında paleontolojik incelemeler yapılmıştır. Konakpınar formasyonu genellikle kireçtaşı litolojisi sunar. Birim içerisinde; Moncharmontia apenninica (De Castro), Orbitoides sp., Siderolites sp., Cuneolina sp., miliolid gibi bentik foraminiferlerin yanısıra bol oranda rudist kavkıları gözlenmiş ve Maestrihtiyen yaşı verilmiştir. Yukarısazcağız formasyonu, tabanda çakıltaşları ile başlar, yukarı doğru kumtaşı, kumlu kireçtaşı ve kireçtaşı litolojilerinden oluşur. Birim, oldukça bol iri bentik foraminifer içerir. Bu bentik foraminiferlerden stratigrafik açıdan önemli olan türlerin sistematik tanımlamaları yapılmıştır. Tanımlanan; Orbitolites complanatus, Fabiania cassis, Gyroidinella magna, Sphaerogypsina globula, Sphaerogypsina carteri, Asterigerina rotula, Neorotalia vienotti, Lockhartia alveolata, Discocyclina sella, Discocyclina cf. archiaci ve Discocyclina dispansa gibi türlerle birime Lütesiyen (Orta Eosen) yaşı verilmiştir. Bu fosil topluluğu, birimin sığ denizel bir ortamın ürünü olduğunu gösterir. Çalışma alanında, Yukarısazcağız formasyonu üzerine fliş karakterindeki Geç Lütesiyen yaşlı Aşağısazcağız formasyonu gelir. Bu formasyonun marnlı düzeylerinde ise Globigerinatheka sp. planktonik foraminiferi tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in the north of Gürün town that is located in the centre of East Taurid Belt. The paleontological investigations are realized in the Konakpınar of Maastrichtian age and Yukarısazcağız formations of Lutetian age. Konakpınar formation is generally composed of limestone lithology. In this unit, benthic foraminifera such as Moncharmontia apenninica (De Castro), Orbitoides sp., Siderolites sp., Cuneolina sp. and miliolid and abundant rudist fragments are described and given Maastrichtian age. Yukarısazcağız formation begins with conglomerate in the base and continues sandstone, sandy limestone and limestone upward. It contains abundant larger benthic foraminifera. The systematic descriptions of important species in terms of stratigraphic within benthic foraminifera are realized. The unit is aged as Lutetian (Middle Eocene) based on Orbitolites complanatus, Fabiania cassis, Gyroidinella magna, Sphaerogypsina globula, Sphaerogypsina carteri, Asterigerina rotula, Neorotalia vienotti, Lockhartia alveolata, Discocyclina sella, Discocyclina cf. archiaci and Discocyclina dispansa. This fossil assemblage indicate that is the product of shallow marine environment. Aşağısazcağız formation of Late Lutetian age overlies Yukarısazcağız formation and presents flysch lithology in the studied area. The planktonic foraminifera such as Globigerinatheka sp. is observed in the marl levels of this formation.