Nonlinear structural analysis and design of reinforced concrete building with base isolation system
Taban izolasyonlu betonarme binanın doğrusal olmayan analizi ve tasarımı
- Tez No: 382644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda, yapıları sismik riske karşı korumanın bir çözümü olarak taban izolasyonu büyük bir ilgi kazanmaktadır. Bu tarz sistemlerin asıl amacı yapıyı temelinden ayırıp, deprem hareketlerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktır. Bu çalışmada, x-yönünde 3 açıklıklı ve y-yönünde 5 açıklıklı mevcut 9 katlı betonarme bir bina örnek olarak seçilmiş ve araştırmada kullanılmıştır. Taban izolasyonu olarak, sürtünme sarkaç tipi sistem kullanılmıştır. Taban izolasyonlu yapının deprem performansı ankastre mesnetli yapı ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada, farklı deprem ivme kayıtları kullanılmıştır. Yapılar sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak modellenmiş ve doğrusal olmayan zaman tanım analizleri gerçekleştirilmiştir. Taban izolasyonlu ve ankastre mesnetli betonarme yapıların performansları kat yerdeğiştirmesi, göreli kat ötelenmesi, taban kesme kuvveti, kolon eğilme momenti gibi tepki parametreleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, taban izolasyonlu yapının sismik davranışında mevcut yapıya kıyasla önemli iyileşmeler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the base-isolation systems are gaining great attention as a solution to protect the structures against the seismic risk. The main role of such system is to separate the structure from its foundation and then eliminate the adverse effect of the earthquake motions. In this study, an existing 9-storey reinforced concrete (RC) building having three bays on the x-direction and five bays on the y-direction direction were considered as a case study model. As a base isolation, friction pendulum type system was used. The seismic performance of the base isolated structure was investigated and compared with the existing one. In this regard, the effectiveness of using base isolation in protecting the building against the seismic actions was examined under different earthquake accelerations. The structures were modeled by means of a finite element method and evaluated by nonlinear time history analysis. The performance characteristics of the fix-based and base isolated RC structures were determined in terms of the storey displacement, interstorey drift ratio, base shear, and columns bending moment. Based on the results of the nonlinear analysis, a substantial improvement in the seismic response of the based isolated structure in comparison to the existing one was observed.