Properties of self-compacting concretes prepared with recycled aggregate
Geri kazanılmış agregalarla hazırlanan kendiliğinden yerleşen betonların özellikleri
  1. Tez No: 382679
  2. Yazar: ZEYNEP ALĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnşaat ve yıkıntı atıklarının geri kazanılmış beton agregası (GKBA) olarak tekrar kullanımı, yapı endüstrisinin doğal agregaya bağımlılığına alternatif bir yöntem sağlamasından dolayı büyük kentler için önemli bir konudur. Kendiliğinden yerleşen beton (KYB) içerisinde GKBA kullanımı yeni bir araştırma alanı olup, bu konuda literatürde çok sınırlı bilimsel çalışmalar mevcuttur. KYB'larda GKBA'nın geniş ticari kullanımındaki engel, GKBA üzerine yapışmış zayıf ve boşluklu eski çimento harcıdır. Pratik uygulamalarda, iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş GKBA ile üretilen KYB'ların şu ana kadar bilinmeyen bazı özelliklerine ek olarak bu ters etki, KYB'larda maksimum GKBA kullanımını engellemektedir. Bu tez çalışması, iyileştirilmiş ve iyileştirilmemiş GKBA kullanılan KYB'ların özelliklerini değerlendirerek, mevcut literatürdeki bu eksikliği gidermektedir. Bu tezde, potansiyel iyileştirme metotları ve GKBA ile üretilen KYB'ların önemli bazı reolojik, mekanik ve dayanıklılık özellikleri araştırılmıştır. Tepki yüzey metodu kullanılarak, çoklu objektifli optimizasyon analizi ile beraber varyans analizi yoluyla, KYB'larda GKBA'nın kullanımı için muhtemel en iyi oran elde edilmiştir. Sonuçlar gösteriyor ki, iki aşamalı karıştırma ve cam suyu ile yapılan GKBA iyileştirme metotları, daha iyi mikroyapı sağlayarak, KYB'ların dayanımlarında önemli artışlara yol açmıştır. Ayrıca, Herschel-Bulkley ve modifiye Bingham modellerinin, GKBA ile üretilen KYB'ların reolojik özelliklerini en iyi şekilde tanımladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The recycling of construction and demolishing wastes as Recycled Concrete Aggregate (RCA) is an important issue for major urban cities since it provides an alternative mean to the dependence of construction industry on natural aggregates. The use of RCA in Self Compacting Concrete (SCC) is a relatively new research area on which a very limited scientific research has been carried out in the current literature. The drawbacks in widespread commercial use of RCA in SCC are mainly caused by the weak and porous old cement mortar adhered on RCA. In practice, this adverse effect and some hitherto unknown properties of SCC with treated and untreated RCAs prevent the maximum utilisation of RCA in SCC. This thesis aims to overcome this short-coming in the current literature by assessing the properties of SCC using treated and untreated RCAs. Moreover, in this thesis, the potential treatment methods and some important rheological, mechanical and durability properties of SCC with RCA have been investigated. The response surface method was employed in the multi-objective optimization analysis along with the analysis of variance to obtain the best possible resolution of RCA in SCC. The results reveal that the applied RCA treatments of two stage mixing approach and water glass provide better microstructures leading to significant strength improvements of SCC. In addition, Herschel-Bulkley and modified Bingham models provide well defined rheological representations for SCC with RCA.