Investigation of the characteristics of the boron doped MnO films deposited by spray pyrolysis method
Sprey püskürtme yöntemi ile elde edilen Bor katkılı MnO filmlerin özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 382678
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN BEDİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, püskürtme yöntemiyle elde edilen MnO filmlerin yapısal ve optik özellikleri üzerinde borik asit konsantrasyonunun etkisi çeşitli teknikler kullanılarak incelenmiştir. Bor katkılaması, 0.1 M, 0.2 M, 0.3 M ve 0.4 M H3BO3 'nün başlangıç çözeltisine ilave edilmesiyle sağlanmıştır. Bor katkısız ve bor katkılı filmlerin kristal yapısı X-ışını kırılma yöntemiyle tespit edilmiştir. Kırılma deseninden elde edilen maksimum pik değerlerinden, 2θ=28,4098°, 2θ= 47,28580 ve 2θ=56,0638° karşılık gelen (111), (220) ve (311) yüzeylerinde ve yaklaşık örgü parametresi, a= 5.4Å ve kübik yapıya sahip olduğu belirlenmiştir. Optiksel ölçümlerden filmlerin yasak enerji band aralığının bor konsantrasyonu ile 2,25eV'den 2.54 eV'a değiştiği ve bu değişimin bor konsantrasyonu artışı ile azaldığı tespit edilmiştir. Bor katkısız ve bor katkılı filmlerin yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of boric acid concentration on the structural and optical properties of sprayed MnO:B films were widely investigated by using different techniques. Boron-doping was achieved by adding 0.1M, 0.2M, 0.3M and 0.4M H3BO3 to the starting solution. The crystal structure of the undoped and boron doped films were determined from x-ray diffraction peaks. The diffraction pattern exhibit peaks at 2θ=28.4098°, 2θ=47.28580 and 2θ=56.0638° were identified to be (111), (220) and (311) planes having cubic structure with lattice parameter, approximetly, a=5.4Å. The band gap of the films were changed from 2.25 to 2.54 eV with boron concentration. The slight decreases in the optical band gap of the films with the increasing boron concentration. The surface morphology of the sprayed undoped and boron doped films were analysed by scanning electron microscopy (SEM).