Determination of natural radioactivity of Barak region's in Gaziantep
Gaziantep Barak bölgesi topraklarında doğal radyoaktivite tayini
- Tez No: 382680
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çevresel radyoaktiviteyi ve bu radyoaktivitenin bölgede yaşayan canlılar üzerindeki etkilerini;yerel bölgesel ve hatta küresel düzeyde araştırma gereği doğmuştur.Çevresel radyoaktivitenin izlenmesi ile insanların maruz kaldığı doğal radyasyon seviyeleri ve çevresel radyasyon seviyesindeki önemli değişikler belirlenir.Çevre radyoaktivitesi izleme programının rutin olarak yürütülmesi,radyolajik acil durumların üstesinden gelebilmek için mevcut kapasiteyi ve bu gibi durumlara hazır olma kabiliyetini de destekler ve geliştirir. Çevre radyoaktivitesi izleme programı kapsamında yapılan bu tez çalışmasında Gaziantep ili Barak bölgesinden alınan toprak örneklerinde,gama spektrometre sistemi kullanılarak doğal radyoaktivite seviyesi belirlendi.Toplanan 30 adet toprak numunesindeki 226Ra, 232Th and 40K radyonüklidlerinin radyoaktivite konsantrasyonları çok kanallı analizöre (MCA) bağlı,kuyu tipi 3“x3”NaI(Tl) dedektörü kullanılarak tespit edilmiştir.Ayrıca spesifik aktiviteden yola çıkılarak canlıların maruz kaldığı dozlar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In local, regional and also global context, it has become necessary to study the environmental radioactivity and its effect on all living organisms. By monitoring the environmental radioactivity, the doze of natural radioactivity that people are exposed to and the important differences at environmental radioactivity are being identified. Performing this as a routine supports and improves our capacity for overcoming radiological emergencies and being ready for such states. In this thesis study done in the context of environmental radioactivity monitoring program, the natural radioactivity level of soil samples collected from the Barak region in the city of Gaziantep has been determined using the gamma spectrometer system. The radioactivity concentrations of the 226Ra, 232Th and 40K radionuclide have been determined using a well-type 3“x3”NaI(Tl) detector connected to a multichannel analyzer (MCA). Also, the dosage living things are exposed to have been calculated using a specific activity as starting point.