Evaluation of endoscope disinfection method
Endoskop cihazı dezenfeksiyon metodunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 382685
  2. Yazar: BEGÜM TOPUZ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Endoskop cihazı, çeşitli sindirim sistemi rahatsızlıkları teşhisinde doktorlara yardımcı olmaktadır. Endoskopi işlemi çok sık uygulandığından dolayı bir hastadan diğerine hastalık bulaşmasının önlenmesi için temizliği son derece önemlidir. Sterilizasyon terimi bir yüzey veya alandaki bütün mikroorganizmaların, mantarlar, bakteri ve bakteri sporlarının tamamıyla yok edilmesi anlamına gelmektedir. Dezenfeksiyon terimi de sporlu bakteriler haricindeki bütün mikrobiyal varlıkların yok edilmesi anlamına gelmektedir. Her ne kadar bu yöntemler endoskop cihazının etkin temizliği için yeterli gözükse de endoskop cihazı yapısı itibariyle her iki yöntem de uygun değildir. Bu sebeplerden ötürü klinikte endoskop cihazı dezenfeksiyonu için fiziksel ve kimyasal temizlik basamaklarını içeren yüksek seviyeli dezenfeksiyon (HLD) yöntemi uygulanmaktadır. Bu tezde, yüksek seviyeli dezenfeksiyon metodunda kullanılan enzimatik, gluteraldehid, perasetik asit kimyasallarının ve değişik konsantrasyonlarının etkinliği ve kimyasala maruz kalma süreleri sıklıkla karşılaşılan hastane enfeksiyonuna sebep olan Pseudomonas aeruginosaATCC27853 bakterisi üzerinde denenmiştir. Bu bakteri ile kontamine edilen endoskop cihazına yüksek seviyeli dezenfeksiyon (HLD) işlemi uygulandıktan sonra bakteri sayılarının belirlenmesinde dilüsyonla sayım metodu uygulanmıştır. Sonuçlar gluteraldehid'in yüksek seviyeli dezenfeksiyon uygulaması için oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Ancak, perasetik asit daha yoğun konsantrasyonlarında bile aynı etkiyi gösterememiştir. Benzer şekilde organik materyalin endoskop yüzeyinden uzaklaştırılmasında kullanılan enzimatik solüsyonu da denenmiş olup kullanılan diğer kimyasallar kadar etkili temizlik sağlayamamıştır. Ek olarak tez çalışmasında sterilizasyonda etkili olduğu bilinen etil alkolün farklı konsantrasyonlarının bakteriler üzerindeki etkinliğinin değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Endoscopy is the instrument that assistances doctors to diagnosis gastroenterological syndromes in numerous ways. For the reason of endoscopic procedures are frequently applied, cleaning of it is certainly important to reduce the contamination of illnesses from one to another patient. Term of sterilization is based on the cleaning process which is destruction of all microorganisms, fungi, bacteria also, bacterial spores. The term of disinfection is also destroying all kinds of microbial life from the surface but bacterial spores. Although these methods seems to be enough for adequate cleaning of endoscope, the structure of it is not suitable for using both ways to achieve cleaned surface due to its plastic made structure. Heat and corrosive chemicals destroys the surface of endoscope and these effects cause some damage on endoscope surface. Thus, corrosive parts are the best places for hidden bacteria if it is not cleaned enough. Due to eliminate the destructive effect of sterilization procedure High Level Disinfection method is been using in clinics. Main difference of this method is the reprocessing steps. Reprocessing of the endoscope is the method that physical and chemical cleaning procedures are used in order. In this thesis effectiveness of different chemicals which is using in HLD method as enzymatic, gluteraldehyde, peracetic acid, ethyl alcohol and their concentration values also, exposure times are examined on highly encountered nosocomial bacteria Pseudomonas aeruginosaATCC27856. After the contamination of endoscope with bacteria to detect the effectiveness of HLD method, dilution counting method was used to get the bacteria numbers. Results show that gluteraldehyde is highly effective chemical for HLD. However, peracetic acid has not shown the same effectiveness even intensive concentration of it. On the other hand, enzymatic solution has not impressed the hygiene of the endoscope the reason of its removing effect on organic material. Additionally, for the positive control different concentrations of ethyl alcohol also examined due to its highly effective sterilization mechanism.