Combined effects of chemotherapy and indocyanine green mediated photodynamic therapy on ex vivo human primer breast cancer cells
İndosiyanin yeşil molekülünün ex vivo insan primer meme kanseri hücreleri üzerindeki fotodinamik terapi ve birleştirilmiş kemoterapi etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 382686
  2. Yazar: AYŞENUR KİRİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biophysics, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme neden olan kanser tipidir. 2013 yılı WHO tahminlerine göre 234.580 erkek ve kadına meme kanseri tanısı konması beklenmektedir. Bu çalışmada indosiyanin yeşil molekülünün ex-vivo insan primer meme kanseri hücreleri üzerindeki fotodinamik terapi (FDT) ve FDT ile birleştirilmiş kemoterapi etkisi araştırılmıştır. Primer meme kanseri hücreleri Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden elde edilmiştir. Primer meme kanseri hücreleri üzerine 50 μM konsantrasyonda ICG eklenmiş ve inkübe edilmiştir. 24 saat inkübasyon sonrasında 780 nm LED sistemiyle 35 dakika uyarılmıştır. 24 saat sonra birleştirilmiş tedavi gruplarına 100 TDC paklitaksel, doksorubisin ve 5fluorourasil uygulanmıştır. Hücresel canlılık analizi için 24 saat sonra ATP-TCA canlılık testi uygulanmıştır. Canlılık testi sonuçlarına göre ICG kullanılarak yapılan FDT primer meme kanseri hücreleri üzerinde etkili olmuştur. FDT ile birleştirilmiş kemoterapi kanserli hücre yaşamsallığını anlamlı bir şekilde düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is most common and lethal cancer type among women. According to WHO estimates in 2013 of 234,580 men and women are expected to be diagnosed with breast cancer. Aim of this study investigation of Photodynamic therapy (PDT) synergetic chemotherapy and alone PDT effects of ICG on ex vivo primer human breast cancer cells. Primer breast cancers cells obtained from Bezmialem Foundation University Medicine Faculty Hospital. The photosensitizer ICG (50 μM) was applied to primer breast cancer cells in combination with laser irradiation (780 nm) exposure for 35 min and then incubated for 24 h. After 24 h chemotherapeutic agents (paclitaxel, doxorubicin, 5fluorouracil) applied on combine therapy groups. Cell viability was analyzed with ATP-TCA assay.