Evaluation of physical responces of healty subjects using by classical turkish music modes
Türk müziği makamlarının sağlıklı insanlar üzerinde fiziksel etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 382700
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA, DOÇ. DR. SAİME AKDEMİR AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Müzik, Bioengineering, Music
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Müziğin dinleyenler üzerinde birçok olumlu etkisinin olduğu bilinmektedir.Müzik ayrıca bir tedavi dalı olarak da kullanılmaktadır.Müzik terapisi acıyı azaltmak, hastaları sakinleştirmek hatta depresyonu yenmek için kullanılabilmektedir.Müzik, dinleyenlerin motivasyonunu artırarak kişisel performanslarını da etkilemektedir Bu çalışmanın amacı türk müziğinin farklı makamlarının sağlıklı insanlar üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Makam, Türk müziğinde eserlerin ses dizilerini ve dizi özelliklerini ifade eden terimdir. Her makam kişiler üzerinde farklı etkilere sahiptir.Müziğe karşı verilen tepkiler ve duygular kişinin uyruğuna,kültürel farklılığına yaşına ve cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. Bu çalışmada deri iletkenliği yanıtı,vücut sıcaklığı ve kan hacmi sinyalleri sağlıklı türk insanları ve yabancı katılımcılardan alınarak kaydedilmiştir.Kaydedilen sinyaller sinyal işleme metoduyla incelenmiş ve müziğin etkisini görmek için sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Listening music has many positive effects on listeners. It has been known since early time. Music therapy has been used to decrease pain, calm patients and even treat depression. Music also effects in a person's duty performance, it can change emotional state and give more motivation to the listener. The purpose of this study to evaluate effects of some Turkish modes on healthy subject. Mode is a system of melody types used in Turkish classical music. Each mode has a different impact on a person. Responds and emotions against to music can change according to person nationality, cultural difference, age, gender, etc... In This study, galvanic skin response, skin temperature, blood volume pulse signals were recorded from healthy Turkish and foreign people during resting, calm and auditory stimulation periods. Recorded signals were analyzed with signal processing method and the results were compared to show effect of music.