UV-B-induced expression of heat shock proteins on tomato (Solanum lycopersicum) plants
Domates (Solanum lycopersicum) bitkisinde ısı şok proteinlerinin UV-B sebepli ekspresyonu
- Tez No: 382708
- Danışmanlar: DR. HÜSEYİN TOMBULOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bazı kimyasal maddelerin kullanımı canlı ve cansız varlıklar üzerinde negatif etkiler oluşturmaktadır. Bu maddeler aynı zamanda ozon tabakasına zarar vermektedir. Ozon tabakasının incelmesi, stratosfer tabakasının filtreleme özelliğinin kaybolmasına sebep olmaktadır ve böylelikle zararlı ışınlar ozon tabakasında filtre edilemeden dünyaya ulaşabilmektedir. Ultraviyole gibi zararlı ışınlar insan cildine zarar vermekte ve cilt kanserine sebep olabilmektedir. Bu ışınlar sadece insanlara değil, aynı zamanda yaşayan tüm canlı ve cansız varlıklara karşı da bir tehdit oluşturmaktadır. Örneğin, tarım sektörü gıda üretiminde dünyada birinci sırada yer almaktadır. Tarım alanında kullanılan bitkiler gibi tüm fotosentetik bitkiler de gelişmek ve besin üretmek için güneş ışınlarını kullanmaktadır. Fakat ultraviyole ışınlar diğer fotosentetik ışınlarla birlikte dünyaya ulaştıklarından bu durum bitkiler üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilmektedir. Doğal olarak tüm canlı varlıklar kendilerini biyotik ve abiyotik stress türlerine karşı korumak için savunma sistemlerine sahiptirler. Stres proteini olarak da adlandırılan HSP'ler (Heat Shock Protein – Isı Şok Proteini) sadece isminde yer alan ısı stresine karşı değil aynı zamanda tüm çevresel ve yaşamsal stres koşullarına karşı yaşayan canlıyı korumakta kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada kantitatif Real-time PCR metodu kullanılarak, Hsp17.4, Hsp17.7, Hsp17.8, Hsp20, Hsp21.5, Hsp23.8, Hsp70, Hsp90 ve Hsp100 genlerinin güçlendirilmiş UV-B ışığı altındaki ekspresyon seviyelerinin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, Hsp23.8 ve Hsp90 genleri dışındaki tüm genlerin ekspresyon seviyesinde azalma gözlemlenmiştir. Ancak Hsp23.8 geninin ekspresyon seviyesindeki artış bir anlam ifade etmemektedir. Hsp90 genin ekspresyon seviyesindeki artışın UV-B sebepli olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar gösteriyor ki, Hsp90 genleri UV-B stresine karşı domates bitkisini korumada kritik rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
The use of some chemical substances may have unfavourable effects on living and non-livings. Some of these substances can damage the ozone layer, which has critical role in filtering harmful rays such as ultraviolet. Depletion of ozone layer causes loss of filtering feature of stratosphere, therewithal harmful rays can pass ozone layer without absorption. Ultraviolet light can have a damaging effect on skin and lead to skin cancer. Ultraviolet radiations pose a threat to not only humans, but also all living organisms and inanimate. Plants use solar energy for growth and food production. However, ultraviolet rays come along with photosynthetic rays to the Earth's surface and this situation can cause some adverse effects on plants. Naturally, all living organisms have some defence mechanisms to protect themselves against abiotic and biotic stresses. HSPs (Heat Shock Proteins), also named as Stress Proteins play a critical role in protecting living organisms against biotic and abiotic stress types. In this study, we have tried to analyse expression rates of Hps genes (Hsp17.4, Hsp17.7, Hsp17.8, Hsp20, Hsp21.5, Hsp23.8, Hsp70, Hsp90 and Hsp100) under high dose UV-B light by using quantitative real-time PCR method. Our results demonstrated that most of the Hsp genes were down-regulated except Hsp23.8 and Hsp90. Hsp23.8 expression was not significantly changed. Hsp90 gene expression was found to be up-regulated under UV-B. These results showed that Hsp90 can play critical role in protecting tomato plant against UV-B.