Sıçanlarda polidioksanon ip, hyaluronik asit dolgu ve botulinum toksin-A uygulamalarının deri ve bağ dokusu ile fotoyaşlanma üzerindeki etkilerinin araştırılması
An investigation of the effects of polydioxanone thread, hyaluronic acid filler and botulinum toxin-A treatments on the rats skin, connective tissue and photoaging
- Tez No: 632669
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç Bu projede polidioksanon (PDO) ip, hyaluronik asit (HA) dolgu ve botulinum toksin-A (BTX-A) uygulamaları tek ve kombin kullanım yoluyla değerlendirilmiş olup, deri ve derialtı dokuda oluşturdukları olumlu ya da olumsuz değişimler, kombine uygulamalarında birbirleri üzerindeki sinerjistik ya da antagonistik etkileri, ultraviolet (UV) maruziyetiyle oluşan fotohasar ve fotoyaşlanma süreçlerinde bu etkilerin nasıl değişeceği incelenmiştir. Bu sayede insan derisindeki yaşlanmada seçilecek yönteme karar verilmesi için bakış açısı oluşturulması hedeflenmiştir. Yöntem Projemizde Wistar albino sıçanlar (2-5 aylık, 200-250 g ağırlığında, erkek, 20 adet 10'arlı 2 grup) çalışmaya alınmıştır. Sıçanların bakım ve beslenmeleri Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılmıştır. Tüm sıçanların sırt derisi 5 eşit parçaya bölünüp 1-2-3-4-5 olarak numaralandırılmış ve sırt bölgeleri tıraşlandıktan sonra uygun anestezik ajanla genel anesteziye alınmışlardır. 1 nolu alan kontrol alanı olup buraya ip'siz iğne derialtına uygulanıp çıkarılmıştır. 2.alana PDO ip uygulaması deri altında Panniculus carnosus (PC) bölgesine uygulanmıştır. 3.alana HA maddesi intradermal dolgu olarak 0.02 ml uygulanmıştır. 4.alana PDO ip uygulaması ve aynı seansta HA 0.02 ml uygulaması yapılmıştır. 5.alana ise PDO ip ile beraber aynı seansta HA 0.02 ml ve BTX-A 1U olarak uygulanmıştır. İkinci gruptaki 10 sıçana ise aynı işlemler yine tek seferlik uygulanıp 320-400 nm dalga boyunda UVA, 138 mj/cm2 ve 290-320 nm dalga boyu olan UVB 130 mj/cm2 haftada 3 gün olmak üzere 12 hafta boyunca uygulanmıştır. Her 2 gruptaki sıçanların genel durumu haftalık olarak kontrol edilmiştir. Uygulama bölgeleri (ip aksında) ve çevresini de kapsayan doku örnekleri, transvers kesit histolojik değerlendirme ve PCR ekspresyon analizi için 5 mm punch biyopsi işlemi ile başlangıçta, 4. ve 12. haftalarda elde edilmiştir. Histopatolojik olarak epidermis ve dermis kalınlıkları, dermisteki kollagen ve elastinin kalitatif düzeyleri ve dizilimleri, neokollagenez ve yeni elastin sentezi, yabancı cisim granulomları, fibröz kapsül yapısı, histiosit ve dev hücre formasyonu, fibroblast sayıları, inflamatuar hücreler incelenmiş ve kıyaslamalı olarak değerlendirilmiştir. Kollagen 1 (Col1A1), Kollagen-3 (Col3A1), elastin, matriks metalloproteinaz (MMP) 2 ve 9, Nüklear faktör kappa B (NF-κB), interlökin-6 (IL-6) değerleri RT-QPCR ile ölçülmüştür. İstatistiksel hesaplamalarda histopatolojik değerlendirme için SAS University Edition 9.4 programı kullanılarak yapılmış ve RT-qPCR analizi için web tabanlı“RT² Profiler™ PCR Array Data Analysis”programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective This project evaluates polydioxanone (PDO) thread, hyaluronic acid (HA) injection and botulinum toxin type A (BTX-A) practices via single and combined use and analyzes their positive or negative effects on skin and subcutaneous tissue, the synergistic or antagonistic impacts they have on each other during combined application and how these impacts may change during photo damage and photo aging processes caused by UV exposition. It is aimed to create a perspective to make a decision about the method on aging of human skin. Materials and Methods Our project includes Wistar albino rats (2-5 months, weighing 200-250 g, male, and 2 groups consisting of 10). The rats were taken care of and fed in Experimental Medicine Application and Research Centre (KONUDAM) in Necmettin Erbakan University. The skin on the back of all rats were separated into 5 equal parts and given numbers from 1 to 5. After shaving their backs, general anesthesia was induced through a suitable anesthetic agent. Area No. 1 is the control area and thread without needle was applied under the skin and removed from this location. On the Area No. 2, PDO thread application was realized on panniculus carnosus (PC) area of the rats. On the Area No. 3, HA material was applied as 0.02 ml intradermal injection. On the Area No. 4, both PDO thread application and HA 0.02 ml application during the same session were realized. PDO thread and HA 0.02 ml and BTX-A 1U was applied on the Are No. 5 within the same session. The same procedures were applied on 10 rats in the second group only once and then 320-400 nm wavelength UVA 138 mj/cm2 was applied 3 times per week, with combination of 290-320 nm wavelength UVB 130 mj/cm2 for 12 weeks. The general conditions of the rats in both groups were checked on a weekly basis. The tissue samples including the areas of and around the application will initially be obtained during the 4th and 12th weeks through 5 mm punch biopsy for the histological evaluation of transverse section. Histopathologically epidermis and dermis thickness, qualitative levels and alignment of collagen and elastin in dermis, neocollagenesis and new elastin synthesis, foreign body granulomas, fibrosis capsule structure, histiocyte and giant cell formation, fibroblast counts, inflammatory cells were examined and comparatively evaluated. Collagen 1, Collagen 3, elastin, MMP-2, MMP-9, NF-κB, IL-6 gene expression levels were measured. In the statistical analysis, SAS University Edition 9.4 for the histopathological assessments and“RT² Profiler™ PCR Array Data Analysis”for the RT-qPCR analysis were used.