New approach for empirical mode decomposition based on double filtration process
Çıft fıltrasyon sürecı dayalı ampırık model yarışma ıçın yenı yaklaşım
- Tez No: 382712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, Ampirik Kip Ayrışma yeni bir yöntem tartışıldı ve geliştirmek için performans ilave edilir.Enterpolasyon (Cubic Spline) dayalı EMD yöntem bilgilendirici sonuçlar vermek için herhangi bir sinyal ayrıştırmak için kullanılır; Bununla birlikte, EMD algoritması sinyalden etkin gürültü ayıramaz. Bu nedenle, basit interpolasyon ve çift süzülür tekniği ile kübik spline değiştirilmesine dayanan yeni bir yöntem teklif ediliyor. İlk filtre sinyalden Gauss beyaz bir gürültüyü yok etmek için ve aynı sinyal aralıklarla IMFs genişletmek için (Merck) üzerine uygulandı, sonra ikinci filtre uygulayarak, bu geniş gürültüyü ortadan kaldıracaktır.Çift süzülmüş çift süzülür EMD sinyalinden geniş gürültü çıkarılır ve bu daha bilgilendirici, açık ve gürültü ücretsiz sonucu yol açar. Yöntemi (kübik spline interpolasyon) dayanarak sorunu çözmek ve amore, gürültüsüz, net ve bozulmamış bir sinyal alırsınız.
Özet (Çeviri)
In this research, Empirical Mode Decomposition is discussed and a new method for improving its performance is introduced. EMD method based on the interpolation (Cubic Spline) is used to decompose any signal to give informative outcomes; however, EMD algorithm cannot separate the noise effectively from the signal. For this reason, a new method based on replacing the cubic spline with simple interpolation and double filtered technique is being proposed. The first filter applied on the (EMD) to remove Gaussian white noise from the signal and to extend the IMFs with the same signal intervals, then by applying the second filter, it will remove the extensive noise. The doubled filtered double filtered EMD removed extensive noise from the signal and this leads to more informative , clear and noise free result. The method will solve the relying on the (cubic spline interpolation) issue and get amore noiseless, clear and undistorted signal.