Benign safra yolu obstrüksiyonlarında koledokoduodenosyomi ve T tüp drenajın erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 38272
  2. Yazar: SUAT HAYRİ GÖZÜBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇKİN SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ocak 1989 - Aralık 1993 tarihleri arasında çeşitli benign hastalıklar nedeniyle koledok eksplorasyonu yapılan 75 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalardan 33 tanesine T tüp drenaj uygulanırken 42 hastada koledokoduodenostomi yapılmıştır. Hastalarda operatif tanılar, koledokotomi endikasyonları, uygulanan operasyonlar ve komplikasyonlar gözden geçirilerek gruplar arasındaki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. En sık karşılaşılan patoloji 41 hasta ile koledok tası olurken erken komplikasyonlar T tüp grubunda % 33.3 koledokoduodenostomi grubunda ise % 28.5 olmuştur. Erken ve geç dönem sonuçları karşılaştırıldığında koledokoduodenostominin T tüp drenaja göre belirgin üstünlüğü olduğu, özellikle koledok taslarının cerrahi tedavisinde seçilmesi gereken yöntem olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 75 patients.undergone common bile duct exploration for several benign diseases between January 1989-December 1993.have been evaluated retrospectively. In 42 patients choledochoduodenostomy was performed whereas in 33 patients. T-tube drainage was performed. Operative diagnosis. common bile duct exploration indications. operations performed and complications were evaluated and the difference between the groups were studied. The most common pathology was common bile duct stones with 41 cases ; the early complication rate was 33. 3 % in the T-tube drainage group and 28.5 % in the patients undergone cho 1 edochoduodenostomy respect ive ly. When the early and late outcomes of the patients were compared. choledochodudenostomy was found to be superior to T-tube drainage and especially for the surgical treatment of the common bile duct stones choledochoduodenostomy was found to be the operation of choise. (42)