Nonperfore akut apandisitlerde postoperatif yara enfeksiyonu profilaksisinde 48 saatlik ve tek doz antibiyotik uygulamalarının etkinliğinin kontrollü olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 38273
- Danışmanlar: DR. ALİ ULVİ ÖNGÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET: Nonperfore akut apandisitlerde profilaktik antibiyotik kullanımının gerekliliği ve prensipleri henüz yeterince değerlendirilebilmiş görünmemektedir. Bazı çalışma sonuçlarına göre bu uygulamalar yara enfeksiyonu sorununu azaltmaktadır, ancak ne kadar süre profilaktik antibiyotik uygulanacağı da araştırılmaya açık bir konudur. Bu klinik çalışmada tek doz cefoxitin(1g IV.) ile aynı antibiotiğin 48 saatlik rejimlerle kullanımının etkinliği karşılaştırılmıştır. Hastalar 3 gruba ayrılmış, 1. gruba 48 saat, 2. gruba tek doz cefoxitin uygulanmış, 3. grupta hiç antibiyotik kullanılmamıştır. Gruplarda gözlenen enfeksiyon oranları sırasıyla %6.89, %6 ve %8.16*dır. Enfeksiyöz komplikasyonların insidansı 1. ve 2. grupta.basit apandisit olgularında benzerlik göstermektedir. Fakat gangrene apandisitlerde bu oran belirgin bir şekilde yüksektir. Çalışmamızın sonuçlarına göre tek dozluk rejimler 48 saatlik uygulamalar kadar etkilidir. Fakat bu olgularda enfeksiyon insidansı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farklı olmadığından(P> 0.05) antibiyotik kullanımının bu sonuçlardaki rolü belirgin değildir. Ancak gangrene ve perfore vakalarda antibiotik profilaksisi mutlaka uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The need for prophylactic antimicrobial agents in patients who are undergoing appendicectomy for nonperforated appendicitis has yet to be adequately evaluated. According to some of the other trial's results perioperative antibiotic cover reduces the incidence of wound infections and other septic complications associated with appendicectomy, but optimum duration of antibiotic exposure is open the question. This clinical study compared the efficacy of a single course of cefoxitin(1 g intravenously) with an extended course of cefoxitin(1g intravenously for four doses) in our patients undergoing appendicectomy. The patients were divided into three groups. Group 1(single dose, n=58), group 2(extended dose,n=50)and group 3(didn't receive antibiotic n=49) The infection rates were %6.89, %6, %8.1 respectively. The incidence of infectious complications were similar in patients with simple appendicitis in group 1 and group 2, but it was significantly greater in group 3. İt is concluded that a single dose of cefoxitin is as effective as 48 hours course, when attempting to prevent infection after appendicectomy for nonperforated, nongangrenous appendicitis. There was no significant difference in incidence of wound infection between group 1,2 and3(p> 0.05);the role of antibiotics in acute nonperforative appendicitis remained unclear. According to our results.it was ineffective in preventing wound infection in nonperforative, nongangrenous appendicitis. Whenwound contamination is difficult to avoid as in perforated or gangrenous appendicitis, single dose antibiotic prophylaxis is necessary.