Isolation, partial purification and characterization of alpha amylase produced by streptomyces sp
Streptomyces sp tarafından üretilen alfa amilazın izolasyonu, kısmi saflaştırılması ve karakterizasyonu
- Tez No: 382724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Streptomyces en çok çalışılan ve bilinen actinomycete türüdür. Streptomyces sporoform denilen aerial filamentlerden spor üreten hareketsiz, gram-pozitif, ipliksi yapıda bakterilerdir. Yaşam alanları genelde topraktır ve toprak ekolojisinde ciddi yeri olan önemli ayrıştırıcılardandırlar. Ayrıca antibiyotik üretmelerinden dolayı medikal ve endüstriyel önemleri vardır. Biyoteknolojide de kullanım alanları vardır. Amilazlar nişasta moleküllerindeki α-1,4 glikosidic bağlarını hidrolize eden en eski ve önemli endüstriyel enzimlerden biridir. Günümüzde birçok farklı endüstriyel alanda kullanılırlar ve enzim piyasasının büyük çoğunlunu ellerinde tutarlar. Bu çalışmada topraktan izole edilen ve karakterizasyonu yapılan Streptomyces Sp kullanılmıştır. Onun amilaz enzimi ürettirilmiş, saflaştırılmış ve karakterize edilmiştir. Ayrıca bazı metal iyonlarının da enzim aktivitesi üzerindeki etkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Streptomyces are the most widely studied and well known genus of the actinomycete family. Streptomyces are non-motile, Gram-positive, filamentous bacteria that produce spores from aerial filaments called sporophores. Streptomyces's life habitat is generally soil and they are important decomposers that have serious role in soil ecology. Due to they produce antibiotics,Streptomyces are also of medical and industrial importance. They are also used in biotechnology.Amylases are one of the most important and oldest industrial enzymes that hydrolyse a-1,4 glycosidic bond of starch molecules. Today, they are used in various industrial sectors and hold the major world market share of enzymes. In this study, we preferred Streptomyces Sp which was isolated from soil, characterized and identified. It's amylase enzyme was produced, purified and characterized. And also some metal ions effects on enzyme activity was investigated.