The precautions of engineering, education and punitive which reduce biodegredable content rate in solid wastes that sending sanitary landfill
Düzenli depolama sahasına gönderilen katı atıkların biyobozunur içerik oranının azaltılmasına dair mühendislik, eğitim ve cezai uygulamalar
  1. Tez No: 382723
  2. Yazar: BELKIS ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Atık hiyerarşisine prensiplerine göre ikinci adım olan tekrar kullanım ve geridönüşümden önce , öncelik atıkların ve onun olumsuz etkilerinin üretilmesini önlemeye verilmelidir. Atıkların bertarafında ise ,depolama en az istenen alternatif olarak görülmektedir. Katı atıkların düzenli depolama sahalarında bozunması sera gazı emisyonları ve sızıntı suyu problemleri gibi önemli çevresel kirliliklere neden olur.Bu kapsamda bu çalışmada atık ayırma ve toplama sistemlerine dünya çapında örneklerle göz atıldı. Daha sonra biyoatıklar ve biyobozunur atıklar Avrupa katı atık yönetim politikasınaodaklanarak incelendi.Bu çalışma atık yönetimine ilişkin birçok Avrupa mevzuatının ve yönetmeliğinin , kısa ve uzun vadedeki çevresel etkilerinden ötürü depolama sahalarının kullanımını azaltmaya yönelik olduğunu göz önüne sermektedir. Bu çalışma özellikle Avrupa Komisyonu Düzenli Depolama Yönetmeliğinin (1999/31/EC) , düzenli depolama sahalarına giden biyobozunur atıkların miktarının azaltılmasına hakkında Türkiye ile olan uyum sürecini incelemektedir. Böylece Türkiye'de depolama sahasına giden biyobozunur atıkların miktarının azaltılmasını gerektiren Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmelik (ADDDY) (26.03.2010) , 1999 1999/31 / EC sayılı Avrupa Konsey Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır. Ayrıca 'biyobozunur atık yönetiminin çevresel ve ekonomik analizi' sürdürülebilirlik perspektifi ile incelenmiştir. Bu çalışmada uygulanan iki ayrı anket ile katı atık algısını saptamak ve çevre eğitiminin öneminin pratik tutum ve teorik arka planı bilgisi sağlayarak insanları çevreye duyarlı olmak için motive eden en etkili faktör olduğunu göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to principles of waste hierarchy, priority should be given to prevention of the generation of wastes and its negative effects, before the second step which are reuse and recycle. In case of disposal, landfilling is seen as the least desired alternative. Decomposition of solid waste in landfill areas causes important environmental pollutions like greenhouse gas emissions and leachate problems. Within this scope waste separation and collection systems were glanced in this study in the light of worldwide examples. Afterwards biowaste and biodegradable wastes were reviewed by focusing on European solid waste management policy. The paper presents that many of the European legislations and regulations on waste management intend to reduce the use of landfilling because of its short and long term environmental impacts. In the study, especially European Commission Landfill Directive's (1999/31/EC) targets harmonization with the Turkey about reducing the amount of biodegradable waste going to landfills is reviewed. Thus in Turkey the Regulation on the Landfilling of Wastes (ADDDY) (26.03.2010) which requires the reduction of the amount of biodegradable waste going to landfills is prepared based on Council Directive 1999/31/EC of 26 April 1999. Additionally 'environmental and economical analysis of biodegradable waste management ' was reviewed with the sustainability perspective. In this study it is aimed to survey solid waste perception and show the importance of environmental education provides both practical attitudes and theoretical background knowledge the most effective factor in motivating people to be environmentally aware, with an applied two types questionnaire.