Manyetik katalizörlerin sentezi ve karakterizasyonu
Manyetik katalizörlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 382726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLHADİ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Manyetik geri dönüştürülebilir katalizörlerin bir mıknatıs yardımı ile sıvı faz reaksiyon ortamında etkin bir şekilde kullanıldıktan sonra geri alınabileceği ispatlanmıştır. Bu çalışmada bir çok organik reaksiyonda katalizör olarak kullanılabilinecek nano ölçekli, 3 farklı manyetik geri dönüştürülebilir katalizörlerin; Fe3O4-Pd(0), Fe3O4-APTES-Pd(0) ve NiFe2O4-Pd(0) sentezi ve katalizör uygulamaları gerçekleştirlmiştir. Sentezlenen ürünlerin detaylı yapısal, spektroskopik, morfolojik, ve manyetik özellikleri sırasıyla Forier Transfrom Infrared Spektroskopisi (FT-IR), Toz XRD (X-ışınları Toz Difraktometresi), TEM (Yansımalı Elektron Mikroskobu), VSM (Titreşen Örnek Manyetometresi) ve ICP (İndüktif eşleşmiş plazma spektrometresi) analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır.Bu tür katalizörlerin çok önemli bir özelliği, defalarca aktivitelerini kaybetmeden kullanılabilmeleridir. Sentezlenen katalizörler, 4-nitroanilin (NA) ve 1-3-dinitrobenzen (DNB) gibi organik yapıların hidrojenlenme reaksiyonunda katalizör olarak kullanılmış ve kataliz tepkimeleri ise UV-Vis spektrofotometre ile takip edilmiştir. Sentezlenen 3 yeni katalizörde, manyetik özelliklerinden dolayı, 4-nitroanilin ve 1,3-dinitrobenzen'nin hidrojenlenme reaksiyonlarında, aktivitelerini kaybetmeden aynı tepkime için defalarca kullanılabilmiş, katalizör özelliklerinde ki değişmeler incelenmiştir. Katalizörlerin hepsinin, hidojenlenme tepkimesinin hızını normal Pd'a göre çok arttırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effiecient usage of magnetic recyclable catalyst as catalyst and separation from the reaction medium with external magnet has been proved. We described the synthesis, characterization and catalyst application of the following catalyst Fe3O4–Pd(0) MRCs, Fe3O4-APTES/Pd(0), and NiFe2O4–Pd(0) MRCs has been presented. The spectroscopic, morphological, structural and magnetic characterizations were done with FT-IR (Fourier transform infrared spectroscopy), Powder XRD (X-ray Powder Diffractometry), Transmission electrom microscopy (TEM), Vibrating sample magnetometry (VSM), Ultra violet spectroscopy (UV-Vis) and ICP (Inductively coupled plasma) methods. Detailed physicochemical characterization and catalytic activity application in hydrogenation reaction of 4-nitro-aniline and 1,3-dinitrobenzene (DNB) have been performed to demonstrate the promise of the designed MRC system. All catalysis reactions were followed with Uv-Vis. Due the high saturation magnetizations of all catalayts, they used many times without losing their catalytic activity for the same hydrogenation reaction many times. It was observed that all synthesized catalyst, increased the reaction rate of hydrogenation reactions much more than that of Pd(0) itself.