Theoretical and experimental studies on electronic absorption spectra of quinoline carboxaldehyde derivatives
Kuinolin karboksaldehid türevlerinin elektronik soğurma spektrumları üzerine teorik ve deneysel çalışmalar
- Tez No: 382732
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KUMRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, kuinolin karboksaldahid (QC) nin deneysel ve teorik soğurma elektronik spektrumları çalışılmıştır. QC, aldehyde gurubunun konumuna bağlı olarak {Q-n-C, n=2-8}; yedi farklı konum izomerine sahiptir. İncelenen moleküllerin UV-vis soğurma spektrumları 190-1100 nm aralığında ve su çözeltisinde incelenmiştir. C=O nun uzaydaki yönelimine bağlı olarak QC nin iki rotomeri vardır. Hesaplama sonuçları, en kararlı rotomerin Rot1 olduğunu belirlemiştir. Yedi izomerin de geometrik parametreleri, 6-311++G(d,p)/B3LYP teori seviyesinde Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (DFT) kullanılarak elde edilmiştir. HOMO ve LUMO enerjileri, titreşici şiddeti, soğurma dalgaboyu ve uyarma enerjileri gibi elektronik özellikler; gaz ve suda çözünmüş fazlarda, zamana bağlı Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (TD-DFT) kullanılarak hesaplanmıştır. Son olarak; teorik spektrumların deneysel spektrumlar ile tam bir uyum içinde oldukları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the experimental and theoretical electronic absorption spectra of quinoline carboxaldehyde (QC) derivatives were studied. QC has seven different positional isomers, Q-n-C, n=2-8 depending on the position of aldehyde group. The UV-vis absorption spectra of the molecules under investigation were examined in the range of 190-1100 nm using water as solvent. There are two rotomers for QC depending on the spatial orientation of C=O. Computational results identified the most stable rotomer as Rot1. The geometrical parameters of all seven isomers were obtained using Density functional theory (DFT) at 6-311++G(d,p)/B3LYP level of theory. Electonic properties such as excitation energy, absorption wavelength, oscillator strength and HOMO and LUMO energies were performed by time dependent density functional theory (TD-DFT) in gas-phase and solvated phase of water. Finally the simulated spectra show good agreement with observed spectra.