Synthesis and characterization of new amine and ether containing hetero macromolecular compounds
Amın ve eter ıçeren yenı hetero makromolekül bıleşıklerının sentezı ve karakterızasyonu
  1. Tez No: 382740
  2. Yazar: ILIYASU BASHIR ALIYU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde aza ve oksa verici merkezi içeren di-aldehit, di-imin, di-amin ve tetra eter bileşikleri olmak üzere bir çok yeni multi dentat makromolekülleri sentezlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, genel sentetik yollar ile makrobileşiklerin yanında dialdehitler, dioller ve di-iminler gibi mevcut olmayan başlangıç malzemeleri de sentezlenmiştir. Tüm bu bileşiklerin yapısal özellikleri, FT-IR, 1H ve 13C NMR spektroskopi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Sentez basamaklarıyla beraber dialdehitler, diminler ve diaminler arasındaki yapısal kıyaslamalar da rapor edildi.
Özet (Çeviri)
Series of new multi dentate macromolecular compounds having aza and oxa donor centre featuring dialdehyde di-imine, diamine with ether units are synthesized. Generic synthetic pathways for the new starting materials such as dialdehydes, diols and di-imines as well as the macromolecular compounds were presented in this thesis. The structural features of the all the novel compounds are studied by FT-IR (mid, far), 1H and 13C NMR spectroscopy. Structural comparison between dialdehydes, di-imines and diamines, as well as comparison between the synthetic steps involved were also reported.