Synthesis, characterization and antimicrobial properties of new hetero macromolecules containing aza, oxa, oxo functional groups
Yeni aza, okso, oksa grubu içeren heterosiklik bileşiklerin sentezi, antimikrobiyel aktivitelerinin ve iyon transfer kapasitelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 424378
  2. Yazar: HUSSEIN ALMUFTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ MOHAMMED ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tezde aza, okso ve oksa verici merkezi içeren di-aldehit, di-imin, di-amin ve tetra eter bileşikleri olmak üzere bir çok yeni multi dentat makromolekülleri sentezlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada, genel sentetik yollar ile makrobileşiklerin yanında dialdehitler, dioller ve di-iminler gibi mevcut olmayan başlangıç malzemeleri de sentezlenmiştir. Tüm bu bileşiklerin yapısal özellikleri, elemental analiz, FT-IR, 1H ve 13C NMR spektroskopi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Bazı makrosiklik bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri (DMSO-d6 içinde) disk difüzyon metodu ve minimum inhibitor konsantrasyonu seyreltme yöntemiyle de birçok bakteri ve maya kültürüne karşı uygulanarak incelendi
Özet (Çeviri)
Series of new multi dentate macromolecular compounds having aza, oxo and oxa donor centre featuring dialdehyde di-imine, with ether units are synthesized. Generic synthetic pathways for the new starting materials such as dialdehydes and di-imines as well as the macromolecular compounds were presented in this thesis. The compounds were characterized by elemental analyses, FT-IR, 1H and 13C NMR spectral data. The antimicrobial activities of the compounds were evaluated using the disk diffusion method in dimethyl sulfoxide (DMSO-d6) as well as the minimal inhibitory concentration (MIC) dilution method, against several bacteria and yeast cultures. The results were compared with those of commercial antibiotic and antifungal agents.