Quinone diimine based electroactive materials for rechargeable battery application
Şarj edılebılır pıl uygulamaları için kınon dıımın tabanlı elektroaktıf malzemeler
- Tez No: 382741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ESAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında elektroaktif kinon diimin türevleri sentezlenmiştir.Bu malzemeler elektrokimyasal olarak tersinir şekilde indirgenip yükseltgenebilen gruplar içeren çevre dostu malzemelerdir. Emeraldin baz halinde olan ve kinon diimin grupları içeren bir trianilin oligomeri elde edilmiş ve FT-IR, 1H ve 13C NMR, UV-spektroskopileri, kütle spektrometrisi, ve döngüsel voltametri (DV) ile karakterize edilmiştir. Bu organik çözücüde çözünebilen oligomer (TrANI) uçlarındaki amino grupları aracılığıyla izosiyanat grupları içeren bir ticari polimer üzerinde immobilize edilmiştir. Elde edilen hiç bir çözücüde çözünmeyen polimerik bileşik (TrANI-MIC) FT-IR, termogravimetrik analiz (TGA) ve DV ile karakterize edilmiştir. Oligomer ve polimer sulu ve susuz elektrolit içinde tersinir elektrokimyasal redoks davranışı göstermiş olması bu malzemeleri şarj edilebilir pillerde kullanılmaya yönelik iyi birer aday haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, quinone diimine electroactive materials were synthesized. These materials contain electro-active groups which are reversibly oxidizeable and reduceable and are environmentally friendly. A trianiline oligomer in its emaraldine base state which contains quinine diimine groups was obtained and characterized by FT-IR, 1H and 13C NMR, mass spectrometry, UV-spectroscopy and cyclic voltammetry (CV). This organic solvent soluble oligomer (TrANI) was immobilized on a commercial polymer containing isocyanate groups through its amino end groups. The obtained insoluble polymeric compound (TrANI-MIC) was characterized by FT-IR, thermal gravimetric analysis (TGA) and CV. Both the oligomer and the polymer showed reversible electrochemical redox behavior in both aqueous and non-aqueous electrolytes which make them good candidates in rechargeable batteries.