Applying data mining techniques to implement the clinical guidelines for the management of the patients with type 2 diabetes: medication dose adjustments
İlaç dozlarının ayarlanması: tip 2 diyabetli hastaların tedavisinde klinik kılavuzların gereğini yerine getirmek için veri madenciliği tekniklerinin uygulanması
  1. Tez No: 382754
  2. Yazar: GÜLAY ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUFAN, YRD. DOÇ. DR. HALİL KUTLU EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyomühendislik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Diyabet, küresel salgın boyutlarına ulaşan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kronik hastalıkların yaygınlığı, endişe verici bir oranda artmaktadır. Diyabet ve hipertansiyon kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Her yıl kalp ve damar hastalıklarından 18 milyon insan hayatını yitimektedir. Kanınızda şeker miktarının az veya çok olması, sağlık problemleri yaşamanıza sebep olabilir. Bundan dolayı şeker hastaları her üç ayda bir sağlık kuruluşuna gitmelidir. Kan şekerinin belli bir düzeyde tutmak için ilaç ve insulin dozları bu ziyaret sırasında tekrar gözden geçirilir ve uygun bir şekilde ayarlanır. Bizim amacımız doktorlara ilaç dozu ayarlarken onlara yardımcı olabilecek bir araç oluşturmak. Girdi parametreleri şunlardır : Cinsiyet , yaş, alanin aminotransferaz, HDL kolesterol, kreatinin, LDL kolesterol, mikroalbuminüri, trigliserid ve üre. Bu çalışmada metformin isimli ilaç için doz ayarlayamayı planladık.
Özet (Çeviri)
Diabetes is an essential community health problem which is approaching epidemic proportions globally. The prevalence of chronic, non-infectious disease is increasing at alarming rates worldwide. Every year 18 million people die from cardiovascular illness, for which diabetes mellitus and hypertension are the main predisposing elements. High or low blood sugar can result in numerous health complications. Many patients with type 2 diabetes meet with their health care provider every three four months; blood sugar levels and insulin dosing are evaluated at these visits, assisting the patients in diabetes management. Our aim is to create a tool that could be used to adjust medication dosage. A Medication dosage algorithm was developed using data mining techniques. Input parameters consisted of age, gender, alanine aminotransferase, aspartate transaminase, glycosylated hemoglobin (HbA1c), HDL cholesterol, creatinine, LDL cholesterol, microalbuminuria, triglyceride and urea. The dosage of the drug Metformin was adjusted according to the results of the algorithm.