A smart multimedia framework for language learning
Öğrenim dili için akıllı multimedya çerçeve
  1. Tez No: 382755
  2. Yazar: AREE MUHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED ESMAIL ALI HAMADA MOHAMED ESMAIL ALI HAMADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknoloji hayatımızı her yönüyle etkiledi. Özellikle, akıllı cihazların keşfinden sonra Eğitim ve öğrenim süreçleri yönünden önemli başarılar elde ettik. Bilgisayarların icadından sonra, ilk başta bilgisayarlar basit hesaplamalar için kullanıldılar, o günden bugüne bilgisayarlar ile hayatımızın içinde sayılamayacak farklı alanlarda kullanılmaya başlamıştır, örneğin havaalanları, hastaneler, üniversiteler gibi. Onlar araştırmacılar için eğitim ve öğretim süreçleri adına daha iyi yaklaşımlar sürmeleri noktasında yardımcı olmaktalar. Bilgisayarların dahil olmasıyla, insanların bilgisayar üzerinden dil öğrenmesine yardımcı olan Bilgisayar Destekli Dil Eğitimi (CALL) ortaya çıktı. Yeni gelişen mobil teknolojiler sayesinde mobil cihazlar üzerinden Mobil Destekli Dil Eğitim (MALL) yaklaşımları ortaya sürüldü. Bu çalışmada, İPhone ve İPod için geniş kapsamlı bir multimedia dil öğrenimi yapısı geliştirdik. Bu geliştirdiğimiz yapıyı test etmek için Kürtçe dilini kullandık. Bu yapı iki kısımdan oluşmakta, ilk kısım LSI (Stil Öğrenme indeksi), Yüz tanımalı, multimedia öğrenim sitemi. LSI öğrenme için uygun ayarlamaları sizin için bulmakta. Kullanıcıların ayarları ve dataları bulut (cloud) system üzerinde tutulmakta ve manipüle edilmekte. Eğitici öğrencileri için uygun ayarlamaları kullanabilir veya öğrenci kendi ayarlamalarını bulabilir. İkinci kısım ise geniş kapsamlı dil öğretim sistemini ve bununla birlikte bir yüz tanıma sistemi olan gülümseme algılamasınıdda barındırmakta.
Özet (Çeviri)
Technology has affected every aspect in our lives. We got remarkable achievements in term of education and learning processes especially after smart devices inventions. After inventing computers, they being used for simple computational process, towards three decade from this invention, people can do numerous works on computers, they being used in airports, hospitals, universities to name a few. Computers helped out the researchers to find the better approaches for education and learning process. By involving computer the CALL (Computer-Assisted Learning Language) came out, which helps users to learning a particular language through computers abilities. As technology keeps developing, some other approaches are suggested such as MALL (Mobile-Assisted Learning Language) by using MALL users can learning language by using their handheld devices. Moreover by the beginning of this millennium the smart devices came out, which are more sophisticated than ordinary mobile or table devices. In this work we are interested in learning language and we are trying to develop a comprehensive multimedia framework system for learning language on smart devices such as iPhone and iPad, and after that we apply this framework to a particular language as a test for our framework, we are considering this language to be Kurdish. This framework consists of two main parts, first part LSI (Learning Style Index), multimedia learning system with a facial recognition. LSI is used to find you appropriate preferences in term of learning; we use a cloud server to store preferences from users and manipulate those data. An instructor can use this LSI to find his/her students' preferences for a particular class, whereas students/users can find theirs preferences separately. The second part includes a comprehensive multimedia language learning system, along with one of the facial recognition, which is smile recognition.