Enhanced quantum efficiency of photovoltaic solar cell based on nanoporous silicon
Nanogözenekli silisyum temelli fotovoltaik güneş pilinin iyileştirilmiş kuantum verimliliği
  1. Tez No: 382757
  2. Yazar: BELLO HAMZA ABDULLAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, silisyum güneş hücrelerinin kuantum verimliliği artırılmıştır. Bu, mevcut güneş hücrelerindeki sınırlı elektron / foton dönüşümünden kaynaklanmaktadır. Bu anotlama tekniği kullanılarak gerçekleştirilir ve çapı 5,9nm lik bir ortalama yüzeyi üzerinde çok katmanlı nanogözenekli üretildi. Bu nano-gözenekli yüzeyler katkılandırılmış ve PN eklemi oluşturulmuştur. Ayrıca, başarılı bir şekilde hetero-eklem, cihazların kristal ve nangözenekli arayüzeyinde arasında oluşturuldu. Kullanılan doping yöntemi, aseton beş kısmına fosfor tri-oxochloride bir bölümünü dahil edilen ve oksijen atmosferi altında, 800°C'de tavlanmış kimyasal bir yöntemdir. Son olarak, sırasıyla, altın ve alüminyum ince filmler kullanılarak, cihazın ön ve arka tarafında iki kontak oluşturuldu. Bu kontaklar, hem omik hemde Schottky eklemleri olarak oluşmuştur. Verimlilik 15,4 % 'e kadar geliştirmek üzere kuruldu. Karşılaştırmak için standard güneş pili hücresinin verimliliği yaklaşık olarak 8,7 % olarak ölçülürken, deneyimizde ki cihaz, % 6,7' e kadarlık bir artış sağlamaktadır. İlaveten, bu tür cihazlar, fotovoltaik uygulamalarda olduğu gibi, LED ve fotodetektör üretiminde de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the quantum efficiency of silicon solar cells has been enhanced in some aspect. This is due to the limited electron/photon conversion in the existing solar cells. This was done by using anodization technique, and produced with the multilayered nanoporous on the surface with an average size of 5,9nm in diameter. These nano-porous surfaces were doped and form P-N junction. Moreover, the hetero-junction was formed between the crystal and nanoporous interface of the device which is important in the achievement of the aim. The doping method used is chemical method which involved one part of phosphorous tri-oxochloride to five part of acetone and was anealed at 800ᴼC under oxygen atmosphere. Finally, the two contacts were formed at front and backside of the device using gold and aluminum thin film, respectively. These contacts were formed as both ohmic and schottky junction. The efficiency was formed to be enhanced upto 15,4%. While the efficiency of the standart silicon solar cells measured in our system is observed to be about 8,7% for a comparison, the cells produced in our experiment showed an increase of the efficiency upto 6,7%. Additionally, this type of the devices can be used as in the fabrication of LEDs and photodetectors, as in the case of photovoltaic applications.