The effect of fly-ash stabilized sub-base on cost of the flexible pavement
Uçucu kül stabilizasyonlu alttemelin esnek üstyapi maliyetine etkisi
- Tez No: 382762
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE NUR ARAS MEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde trafik türü ve sayısında önemli bir artış söz konusudur. Bu durum yolların ekonomik ve güvenli tasarımında yol altyapılarının önemini açığa çıkarmaktadır. Bu çalışmada F sınıfı uçucu kül alttemel tabakasında filler malzemesi olarak kullanılmış ve alt temel tabakasının mühendislik özelliklerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Çalışmada iki grup halinde numuneler hazırlanmıştır. 1. Grup için %5 sabit çimento oranında %0, % 5 , % 10 , % 15 ,% 20 oranlarında uçucu kül filler malzemesi olarak kullanılmıştır. 2. Grup için %15 sabit uçucu kül oranında %0, %5, % 7.5 , % 10 , %12.5 çimento oranları filler malzemesi olarak kullanılmıştır. İlk olarak numunelerin optimum su muhtevaları belirlenmiştir. Her iki grup için optimum su muhtevalarında hazırlanan numunelere CBR ve serbest basınç deneyleri yapılmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar % 0 oranı ile karşılaştırıldığında bütün oranlarda artış olduğu gözlenmiştir. Optimum oran her iki gruptada CBR ve serbest basınç deneylerinde en yüksek sonucu veren %15 uçucu kül+ %5 çimento oranı olarak belirlenmiştir. Alt temel tabakası için elde edilen CBR değerleri kullanılarak AASHTO 93 esnek üstyapı tasarımı yapılmıştır. Çalışmada kolaylık sağlaması bakımından SN değerleri Matlab programı vasıtasıyla elde edilmiştir. Bu tasarım sonucunda da elde edilen optimum oranda (%15 uçucu kül+%5 Çimento) üstyapı kalınlığında önemli bir azalış ve dolayısı ile yapılan maliyet analizinde alttemel tabakasının maliyetinde önemli ölçüde azalma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In most developed and developing countries the number and type of traffic increases tremendiously. This leads to the construction of road infrastructure which needs economical and safe design of roads. In this study Group F fly-ash was used as a filler in a sub-base layers to determined the effect of stabilized sub-base materials by considering their Engineering properties. The optimum moisture content at different proportions of Group1 and 2 with proportions of fly-ash at 5%,10%,15%,20% replacement and cement proportion with constant percentage of fly-ash of 15% at 5%,7.5%,10%,12.5% respectively were determined. The California bearing ratio CBR at different proportions were determined and also the unconfined compressive strength of sub-base materials at different proportion were determined. All the determined parameters above were almost feasible when compared with the 0% replacement. The optimum percentage replacement found to be 15% replacement of fly-ash with 5% cement replacement. The determination of structural number SN using AASHTO 93 design method of flexible pavement was determined with the aid of MATLAB software .The economic cost analysis found to be viable at all the percentages replacement of fly-ash with 15% replacement as optimum.