Behavior and design of perforated steel storage rack columns under axial compression
Eksenel basınca maruz kalan delikli çelik depo raf sistemi kolonlarının davranış ve tasarımı
- Tez No: 382761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN KIYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Mevcut çalışma, eksenel basınca maruz kalan delikli çelik depo raf sistemi kolonlarının davranış ve tasarımına odaklanmaktadır. Bu tip kolonlar, karmaşık kesit geometrileri ve delikli yapıları gibi özgün özelliklerinden dolayı değişik dayanım ve davranışlar sergilemektedirler. Mevcut yönetmeliklerde depo raf sistemi kolonlarının tasarımı, deneysel testler ile desteklenerek elde edilmiş olan bazı analitik formüller ile belirlenmiştir. Eksenel basınca maruz kalan çelik depo raf kolonlarının yük taşıma kapasitelerini hesaplamak için son dönemde önerilen analitik yaklaşımlar kullanılmıştır. Önerilen yaklaşımları doğrulamak adına deneysel ve nümerik çalışmalar yapılmıştır. Yapılan deneysel çalışma, aynı kesit geometrisine sahip, farklı boylara sahip kolonların eksenel basınç testlerini kapsamaktadır. Deneysel çalışma sonuçları, sonlu eleman analizi ile ABAQUS programı kullanılarak elde edilen nümerik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Son dönemde önerilen analitik yaklaşımların hassasiyetini belirlemek amacıyla analitik ve test sonuçları için de karşılaştırma yapılmıştır. Önerilen yaklaşım, kolondaki delik etkisi için Direk Dayanım Metodunda yapılan birkaç değişikliği içermektedir (azaltılmış kalınlık yaklaşımı). Üzerinde çalışılan elemanların elastik burkulma parametrelerini hesaplamak için CUFSM ve CUTWP yazılımları kullanılmıştır. Deneysel, nümerik ve analitik çalışmalar iyi derecede karşılaştırılmıştır. Bu çalışma genel olarak, çelik depo raf kolonlarının nihai dayanımlarını belirlemek için kullanılan son dönemlerdeki yaklaşımların geçerliliğini ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is focused on the behavior and design of perforated steel storage rack columns under axial compression. These columns may exhibit different types of behavior and levels of strength owing to their peculiar features including their complex cross-section forms and perforations along the member. In the present codes of practice, the design of these columns is carried out using analytical formulas which are supported by experimental tests described in the relevant code document. Recently proposed analytical approaches are used to estimate the load carrying capacity of axially compressed steel storage rack columns. Experimental and numerical studies were carried out to verify the proposed approaches. The experimental study includes compression tests done on members of different lengths, but of the same cross-section. The experimental results are compared to numerical results obtained from the finite element analysis using ABAQUS software. A comparison between the analytical and the experimental results is presented to identify the accuracy of the recently proposed analytical approaches. The proposed approach includes modifications in the Direct Strength Method to include the effects of perforations (the so-called reduced thickness approach). CUFSM and CUTWP software programs are used to calculate the elastic buckling parameters of the studied members. Results from experimental, numerical and analytical studies compared very well. This indicates the validity of the recently proposed approaches for predicting the ultimate strength of steel storage rack columns.