Tutee: Turkish teacher by edutainment
Tutee : Eğitici eğlence ile Türk öğretmen
  1. Tez No: 382763
  2. Yazar: AHMET ERALP KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Eğtim ve eğlence bileşenlerini içeren bütün etkinlikler eğitimsel eğlence (eğitici eğlence) olarak tanımlanabilirler. Eğitici eğlence uygulamalarında eğitim ve eğlencenin oranı değişkendir. Dijital çağda, klasik eğitim yöntemlerinden teknolojik olarak zenginleştirilmiş, interaktif uygulamalara geçiş kaçınılmazdır. Bu çalışmada, eğitici eğlence TuTee adında bir mobil uygulama ile ilk ve ortaokul öğrencileri üzerinde araştırılmıştır. TuTee uygulamasının eğitim (büyük bir soru ve çözüm videosu veritabanı), eğlence (oyun senaryoları) ve başka yetenekleri (stratejik düşünme, karar verme ve girişimcilik vb.) geliştirme bileşenleri mevcuttur. Öğrenciler ilk olarak TuTee uygulamasını oyun senaryosuyla birlikte sınıf, dersler ve konuları seçerek kullanırlar. TuTee uygulaması çoklu oyun senaryolarını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Geliştiriciler yeni oyun senaryosu ekleyebilir veya mevcut senaryolarını TuTee eğitim bileşenleri ile entegre ederek eğitici eğlence oyunu oluşturabilirler. Mevcut senaryolardan birinde oyuncular bir şirket kurarak güneş enerjisinden elektrik üretirler. Oyuncular, ülkenin güneş enerjisi haritasını göz önünde bulundurmalı ve üretim materyallerini buna göre yerleştirmelidirler. Uygulama vergi ödeme ve şirket masrafları vb. durumlar üretir. Bu durumlar sanal paranın kaybedilmesine yol açar ve oyuncular doğru cevap verdikleri test sorularından ve üretilen elektriğin satışından finansal destek edinirler. Öğrenciler gerçek hayatta risk yönetiminin nasıl olduğunu ve fayda/fırsatların nasıl değerlendirildiğini öğrenirler ve stratejik davranırlar. Üstbilişsel stratejiler ile tasarlanan TuTee öğrencilerin bilişsel performansını artırmayı temin etmektedir ve öğrencinin öğrenme yeteneğini bir oyun ortamında geliştirmeyi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Educational entertainment (edutainment) can be described as any activity that includes both educational and entertainment entities. In the edutainment applications, the ratio of the education and entertainment can vary to some extent. In the digital age, the shift from the classical educational methodologies to the technologically has enriched the way how teachers teach their classes; therefore, interactive applications in educational field have become so common that they are now indispensible necessities of modern education. In this study, edutainment is investigated by a mobile application named as TuTee on elementary and intermediate school students. TuTee application involves education (a major question and solution video database), entertainment (game scenarios) and other skill development (strategic thinking, decision making and entrepreneurship etc.) components. The students use TuTee application first by choosing their grade level, courses with topics along with the game scenario to play with. TuTee application is designed to support multiple game scenarios. Developers can add new game scenario or they can integrate their existing scenarios with TuTee's education components to create edutainment games. In one of the available scenarios, players are required to found a company to produce electricity by solar energy. They ought to consider the solar energy map of the country and locate the production materials accordingly. The application generates states such as tax payments and company costs etc. These states cause losing virtual money and they provide financial support from the tests they answered correctly and by selling the energy they produced by using the solar panels. Consequently, the students learn how to manage risks, benefit from the opportunities in real life and behave strategically. TuTee is decorated with meta-cognitive strategies that provide an increase in students' cognitive performance and it is presented for the development of the student's learning skills in a game environment.