Generalization of the classical polynomial inequalities for several intervals case
Klasik polinom eşitsizliklerinin birden çok aralık için genelleştirilmesi
  1. Tez No: 382767
  2. Yazar: MEHMET ALİ AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEXEY LUKASHOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu doktora tezinde genel olarak klasik polinom eşitsizliklerinin genelleştirilmesi ve uç değerli rasyonel fonksiyonların türevleri üzerine yoğunlaştık. Birinci bölümde Remez-tip, Bernstein-tip, Markov-tip, Rusak eşitsizlikleri hakkında temel bazı bilgiler verdik. İkinci bölümde yeni Remez-tip eşitsilikler ve Bernstein-tip eşitsizliklerin ağırlıklı versiyonlarını elde ettik. Tezde bölümün bir kısmında ispatlanan trigonometrik polinomlar için Remez-tip eşitsizlik, açık bir hipotezin (Erd\'{e}lyi'nin varsayımı) ispatının belli bölümünde geçen yeni bir adımdır. Üçüncü bölümde cebirsel polinomlar ve rasyonel fonksiyonlar için Markov-tip eşitsizlikler ayrıca cebirsel fonksiyonlar için Rusak-tip eşitsizlikler de ispatlandı. Birden çok aralıklarda rasyonel fonksiyonlar için Markov-tip eşitsizlikleri birden çok aralıklarda rasyonel fonksiyonlar için net Markov-tip eşitsizliğinin ilk örneğidir. Dördüncü bölümde bazı yardımcı ifadelerle ispatı önemli olan birden çok aralıklarda rasyonel fonksiyonlar için net Markov-tip eşitsizlikleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this dissertation we focus on generalization of the classical polynomial inequalities and investigation of the derivative of extremal rational functions. In chapter 1 we give some basic information about Remez-type, Bernstein-type, Markov-type, Rusak inequalities. In chapter 2 we obtain new Remez-type inequalities and weighted versions of Bernstein-type inequalities. Remez-type inequality for trigonometric polynomials on a part of the period which is proved in thesis is a new step in the story of the proof of an open hypothesis (Erd\'{e}lyi's Conjecture). In chapter 3 we proved Markov-type inequalities for algebraic polynomials and rational functions, as well as Rusak-type inequalities for algebraic fractions. Markov-type inequality for rational functions on several intervals is the first example of a sharp Markov-type inequality for rational functions on several intervals. In chapter 4 some auxiliary statements are proved which are important to obtain sharp Markov-type inequalities for rational functions on several intervals.