On quadratic residue codes over rings
Halkalar üzerinde tanımlı kuadratik kalan kodları
  1. Tez No: 382772
  2. Yazar: ABİDİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN YILDIZ, PROF. DR. İRFAN ŞİAP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İkili kalan kodlar önemli bir devirsel kod ailesini olusturmaktadır. Özellikle F_2 cismi üzerine olanlar literatürde çokça çalışılmıştır. Son yıllarda bu kodlar Z_4, Z_8 gibi bazı halkalar üzerine de çalışılmıştır. Bu tezde, F_p[v]/, F_2[u]/ ve F_2[u]/ halkaları üzerine ikili kalan kodlar idempotent üreteçler vasıtasyla tanımlanmıştır. Bu kodlarn sonlu cisimler uzerine ikili kalan kodlar ile aynı ozellikleri paylastıkları gözlemlenmiştir. Gaborit'in ikili 2-dairesel kodlar, 4- dairesel ve 8-dairesel kodlara genelleştirilmiştir. Metodlar bu halkalara uygulanmıştır. Kendine dual kodlar için uzatma teoremleri yardmıyla 58 uzunluğunda 9, 66 uzunluğunda 24 ve 68 uzunluğunda 69 ağırlık sayacı yeni olan kendine dual ekstrem ikili kod elde edilmiştir. Bunlara ek olarak metodlarn F_4 ve F_4+uF_4'e uygulanmasyla 24 ve 26 uzunluklarnda optimal Hermityen dortlu kendine dual yeni kodlar elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
Quadratic residue (QR) codes are an interesting family of cyclic codes. Especially the binary quadratic residue codes have been studied extensively in the literature. Recently, QR codes are de ned over the rings such as Z_4 and Z_8. In this thesis, quadratic residue codes over the rings F_p[v]/, F_2[u]/ and F_2[u]/ are introduced by means of their idempotent generators. The structure of QR and extended QR codes are studied and it is observed that these codes share similar properties with quadratic residue codes over nite elds. Gaborit's quadratic double circulant codes are generalized to quadratic four circulant and quadratic eight circulant codes. Extension theorems for self-dual codes are used to obtain 9 new extremal binary self-dual codes of length 58, 24 extremal binary self-dual codes of length 66 and 69 extremal self-dual binary codes of length 68, all with new weight enumerators, updating the list of all the known extremal self-dual codes in the literature. In addition to these, new optimal Hermitian selfdual quaternary codes of lengths 24 and 26, which corresponds to the best known quantum error correcting codes of the corresponding lengths are constructed by applying the methods to F4 and F_4+uF_4.