Soleus muscle electromyographic activity increase induced by whole body vibration application and motion artifact
Tüm vücut vibrasyon uygulamasının indüklediği soleus kası elektromiyografik aktivite artışı ve hareket artifaktı
- Tez No: 382775
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tüm Vücut Vibrasyon uygulamaları ısınma, kas gücünde artış sağlama, bel ağrılarında iyileşme, kemik mineral yoğunluğunda artış ve azalan düşme riski gibi faydalı etkilerinden ötürü sport, fitnes, fiziksel terapi ve rehabilitasyon alanlarında artan bir şekilde kullanılmaktadır. Tüm Vücut Vibrasyon insan vücudunda elektromiyografik aktivite ve kan dolaşımı artışı gibi bir takım nörofizyolojik değişikliklerin ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Ortaya çıkan elektromiyografik aktivitenin kaynağı son on yıllardır hep tartışmalı konu olagelmiştir. Elektromiyografik aktivitenin kaynağının bazı refleks mekanizmalar veya hareket artifaktı olabileceği şeklinde bazı fikirler ortaya çıkmıştır. Bu tezin kapsamında insan soleus kasında tüm vücut vibrasyon uygulaması esnasında ortaya çıkan elektromiyografik aktivitenin kökeni ve hareket artifaktının kümülatif elektromiyografik ativititeye etkisi araştırılmıştır. Bundan başka, vibrasyon tarafından ortaya çıkan ivmelenme ile gerçekleşen alt bacak venöz kan tahliyesinin üzerinde vibrasyonun yönünün bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Whole body vibration applications are used increasingly in sports, fitness, physical therapy and rehabilitation for its beneficial effects like warm-up, improvement of muscle power, leg muscle strength increases, relief in lower back pain, increase in bone mineral density and decreased fall risk. Whole body vibration induces some neurophysiological changes like electromyographic activity and blood flow increase in human body. The source of the appearing electromyographic activity always used to be as a controversial issue for decades. Some of the ideas arose as the source of the electromyographic activity was some reflex mechanisms or motion artifact. In the scope of this dissertation, the source of the electromyographic activity increase in human soleus muscles during whole body vibration and the contribution of the motion artifact on the cumulative electromyographic activity was investigated. Moreover, it was investigated whether the direction of the vibration had any role on the ejection of venous blood from the lower leg by acceleration was driven by the acceleration.