Yapay zeka teknikleri kullanarak akıllı iş gücü yönetimi
Intelligent workforce management by using artificial intelligence techniques
- Tez No: 382779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÖMÜR BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mevlana Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hizmet sektöründe, özellikle insani ihtiyaçların karşılandığı ve yaşamın olmazsa olmazları haline gelen su, elektrik, doğalgaz gibi hizmetlerin arıza durumlarının hızlı bir şekilde giderilmesi için iş gücü planlaması çok kritik bir konudur. Arıza bildirimi geliş hızlarının gün içinde büyük değişiklik gösterdiği bu hizmetlerde, müşteri memnuniyetinin belli bir seviyenin altına düşmemesi ve hizmet devamlılığının olabildiğince yüksek tutulması için, çalışan ekip sayısının da oldukça esnek bir şekilde planlanması ve gerektiğinde mevcut ekip atamalarının hızlı bir şekilde güncellenmesi gerekmektedir. Bu tezde kamu kurum ve kuruluşlarında insan gücü ihtiyacını azaltıp akıllı iş gücü yönetim sistemleri oluşturarak kesintisiz hizmet sağlamak hedeflenmiştir. Bu tez ayrıca gelecekte bu konuda yapılacak çalışmalara örnek teşkil edecek ve daha farklı uygulama alanlarında uygulanabilirlik için bir ön fikir sağlayacaktır. Bu konuda örnek teşkil edebilecek çalışmalar İş gücü planlaması ve yönlendirilmesi problemleri olarak literatürde geçmektedir. Bu çalışmadan alınan sonuçlar doğrultusunda iş gücünde ciddi verim artışları sağlanmıştır. Yapay zeka tekniklerinin güncel yaşam şartlarında kullanımının etkinliği bir kez daha gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the service sector, workforce planning to speedy remedy malfunctions of water, electricity, and natural gas services which have become the vitality of life and through which especially the humanitarian needs have been met is a critical issue. In these services where the arrival rates of failure or breakdown notifications during the day time shows major differences, planning the number of active teams in a flexible manner and, where necessary, the existing team assignments need to be updated quickly for customer satisfaction and service continuity not to fall below a certain level. In this thesis, it is aimed to provide uninterrupted service by creating a intelligent workforce management systems that reduce the need for human resources in public institutions as one of its targets.This thesis is also exemplary in future studies in this subject and will provide a preliminary idea for applicability in different application areas. The studies counted to be exemplary in this subject are regarded as workforce planning and routing problems in the literature. The results of this study has been observed to achieve a significant increase in the workforce in line. Therefore, the effectiveness of the use of artificial intelligence techniques, once again, has been shown in the current living conditions.