The importance and determination of manning's roughness coefficient in natural channels by 'cowan's method' during floods
Cowan metodu ile taşkın kanallarındaki mannıng pürüzlülük katsayısının önemi ve belirlenmesi
  1. Tez No: 382802
  2. Yazar: ONGUN ÖZTAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DARAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Manning pürüzlülük katsayısının taşkın kanallarındaki önemi, Karadere deresi üzerinde HEC-RAS programında modelleme yapılarak 4 farklı proje ile gösterilmiştir. İlk projede doğal arazinin Manning pürüzlülük katsayısı Cowan Metoduna göre hesaplanarak, doğal arazide oluşacak olan taşkın gözlemlenmiştir. Bu sebeple taşkını önlemek amacıyla bir taşkın kanalının tasarlanması gerekmektedir. İkinci projede tasarlanması gereken taşkın kanalının boyutları seçilmiştir. Bu taşkın kanalı projelendirilirken, Manning pürüzlülük katsayısı DSI tablolarından seçilmiştir. Üçüncü projede Cowan Metoduna göre hesaplanan Manning pürüzlülük katsayısı, ikinci projede seçilen taşkın kanalına uygulandığında oluşacak olan taşkın gözlemlenmiştir. Taşkın oluştuğundan dolayı Cowan Metoduna göre hesaplanan Manning pürüzlülük katsayısı ile yeni bir taşkın kanalı boyutu seçilmelidir. Son projede ise Cowan Metoduna göre hesaplanan Manning pürüzlülük katsayısı kullanılarak taşkın kanalı boyutlandırılmıştır ve taşkın, projelendirilen taşkın kanalının içerisinde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Importance of Manning's roughness coefficient for flood channels in the Karadere River is shown through four different project cases which were each modelled by HEC-RAS program. In the first project (study area), Manning's roughness coefficient of natural land was calculated according to Cowan's Method and the flood to occur in the natural land was observed. Therefore, in order to prevent the occurrence of the flood, it is seen that a flood channel needs to be designed. In the second project, the measurements for the flood channel to be designed are chosen. When designing this flood channel, Manning's roughness coefficient is selected from the General Directorate of State Hydraulic Works (DSI) tables. In the third project, when Manning's roughness coefficient calculated according to Cowan's Method is applied to the flood channel designed in the second project, flooding which will occur is observed. As flooding occurs, a new flood channel must be designed by re calculating Manning's roughness coefficient according to Cowan's Method. In the final project, a flood channel is designed by using Manning's roughness coefficient which is calculated according to Cowan's Method and the flood remains within the flood channel.