Tekirdağ ilinde kanola tarımı yapılan toprakların besin elementi durumu üzerinde bir araştırma
An investigation on plant nutrient element status of canola planted soils in Tekirdağ Region
- Tez No: 382832
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tekirdağ'ın İlçe ve Köylerinde kanola üretimi yapılan alanlarda bitki analizi ve toprak analizi yapılarak bu alanların besin elementi kapsamlarını belirlemektir. Bitki örnekleri Nisan ayında ve toprak örnekleri hasattan sonra Temmuz ayında belirlenen 50 farklı yerden alınmıştır. Alınan bitki ve toprak örneklerinin bazı makro ve mikro besin elementi değerleri incelendiğinde bitkide azot kapsamlarının % 70'inin“Yeterli”ve toprakta % 58'inin“Az”, bitkide fosfor kapsamlarının % 76'sının“Yeterli”ve toprakta % 48 'inin“Yeterli”, bitkide potasyum kapsamlarının % 100'ünün“Yetersiz”ve toprakta % 52'sinin“Yeterli”, bitkide kalsiyum kapsamlarının % 90'ının“Yeterli”ve toprakta % 64 'ünün“Fazla”, bitkide demir kapsamlarının % 94'ünün“Yeterli”ve toprakta % 100'ünün“Fazla”, bitkide çinko kapsamlarının % 58'inin“Yeterli”ve toprakta % 58'inin“Az”, magnezyum, bakır, mangan kapsamlarının bitkide % 100'ünün“Yeterli”ve toprakta magnezyum kapsamlarının % 60'ının“Yeterli”, bakır kapsamlarının % 100'ünün“Yeterli”ve mangan kapsamlarının % 62'sinin“Yeterli”olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is making plant and soil analysis and determining the nutrient contents of the fields which in canola production in the districts and villages of Tekirdağ. Plant samples were taken from in April while soil samples were taken from in July, (after the crop). Plant and soil samples were taken from fifty different particular places. Examining the nutrient values of the plant and soil samples in some macro and micro, it is seen that, nitrogen content of 70 % of plants is“sufficient”and nitrogen content of 58 % of soil is“insufficient”; phosphorus content of 76 % of plants is“sufficient”and phosphorus content of 48 % of soil is“sufficient”; potassium content of 100 % of plants is“insufficient”and potassium content of 52 % of soil is“sufficient”; calcium content of 90 % of plants is“sufficient”and calcium content of 64 % of soil is“over”; iron content of 94 % of plants is“sufficient”and iron content of 100 % of soil is“high”; zinc content of 58 % of plants is“sufficient”and zinc content of 58 % of soil is“insufficient”; magnesium, cupper, manganese contents of 100 % of plants are“sufficient”and magnesium content of 60 % of soil is“sufficient”; cupper content of 100 % of soil is“sufficient”and manganese content of 62 % of soil is“sufficient”.