Farklı biçim ve vejetasyon dönemlerinde yonca kuru otunun besin madde içeriklerinin belirlenmesi
Different forms of alfalfa hay in the vegetation period determination of nutrient content
  1. Tez No: 382858
  2. Yazar: EBRU ÜNALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVEND COŞKUNTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma bir yem bitkisi olan yoncanın farklı biçim ve vejetasyon dönemlerinde besin madde içeriklerinin belirlenmesi amacı ile düzenlenmiştir. Yonca otu, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme ve bakla bağlama olmak üzere 3 farklı vejetasyon döneminde ve her bir vejetasyon dönemi içinde 5 biçim yapılmak suretiyle hasat edilmiştir. Çalışmada kullanılan yonca örneklerine, KM, HP, HS, HY, ADF, NDF, ADL gibi değerlere bakılmak üzere kimyasal analizler uygulanmış; üretici koşullarında yetiştirilen ve kurutulan yoncanın besin madde içerikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak; yonca örneklerindeki KM içeriğinin %88,70 ile 93,97 arasında, HP içeriğinin %9,71 ile 19,34 arasında, HS içeriğinin %28,39 ile 41,86 arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonunda, elde edilen sonuçlara göre yonca otunun çiçeklenme başlangıcında biçilmesinin hayvan besleme açısından daha kaliteli kaba yem elde edileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is a fodder crop alfalfa in different forms and stages of vegetation was organized with the aim of determining the nutrient content. Alfalfa hay, beginning of flowering, full flowering and pod mount, and each including three different vegetation period by maintaining vegetation period has been harvested in the fifth form. Alfalfa samples used in this study, KM, HP, HS, HY, ADF, NDF, ADL values for detection of chemical analysis as applied to the producer and dried alfalfa grown in nutrient content were determined. As a result, alfalfa samples of KM 93,97 to 88.70% of the content, the HP of 19,34 with 9,71% of the content, change of HS 41,86 to 28,39% of the content was observed. At the end of the research, according to the results obtained in terms of animal feeding alfalfa seed harvested in the beginning of flowering is concluded that to obtain high-quality roughage.