İki farklı büyüme döneminde biçilen italyan çimi (Lolium multiflorum) çeşitlerinin in vitro rumen fermantasyonu özelliklerinin tespiti
Determination of i̇n vitro rumen fermantation characteristics of italian ryegrass (Lolium multiflorum) cultivarsharvested at two different vegetation stages
  1. Tez No: 678970
  2. Yazar: MURATHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada üç farklı biçim sayısında başaklanma başlangıcı (BB) ve hamur olum (HO) dönemlerinde bulunan iki adet İtalyan çimi varyetesinin (Loliumitalicum L. Syn. L. multiflorum Lam; Barspectra II ve Bartigra çeşitleri) besin madde düzeyleri belirlenmiş, besleyici özellikleri in vitro gaz üretim sistemi (İVGS) ve in vitro kuru madde sindirilebilirliği (İVKMS) metotları kullanılarak belirlenmiştir. İtalyan çimi numuneleri in vitro araştırmalarda standart kaba yem (StK) kaynağı olan kuru yonca karışımı ile karşılaştırılmıştır. İtalyan çimlerinin (Barspectra 1 ve Bartigra) KM düzeyi %21.1 olarak tespit edilmiştir. Bitkinin BB dönemine göre HO döneminde ve her iki biçim döneminde biçim sayısı arttıkça KM düzeyinde artış gerçekleşmiştir. Başaklanma başlangıcı dönemindeki enerji ve HP düzeyleri daha yüksek bulunmuş; HP, BB döneminde %17.5, HO döneminde ise %11.7 olarak tespit edilmiştir. Ortalama NDF, ADF ve ADL oranları sırasıyla %54.9, %32.3 ve % 8.0 olarak bulunmuştur. Nisbi yem değeri (RFV) ve Nisbi yem kalite değeri (RFQ) sırasıyla 109 ve 105 olarak bulunmuştur. Bitkinin BB dönemine göre HO döneminde her iki parametre daha düşük bulunmuş ve ikinci kalite bir kaba yem olduğu belirlenmiştir. Başaklanma başlangıcı döneminde 2.
Özet (Çeviri)
In this study, the nutrient levels of two Italian grass varieties (Loliumitalicum L. Syn. L. multiflorum Lam; Barspectra II and Bartigra varieties) in the beginning of earing (BB) and dough maturation (HO) stages in different cuts were measured, their nutritional properties were determined in vitro gas production system (IVGS) and in vitro dry matter digestibility (IVDMD) methods. Italian grass samples were compared in in vitro studies with dry alfalfa mix, which is the Standard forage (StK) source. The DM level of 2 Italian Grass (Barspectra 1 and Bartigra) was 21.08%. The (DM) level increased as the number of cuts increased in the HO period and in both stages compared to the BB stage of the plant. Energy and CP levels were higher during the on set of heading; the CP level was 17.53% and 11.73% in the BB and HO stages respectively. The mean values for NDF, ADF and ADL levels were 54.93%, 32.31% and 8.01%, respectively. Relative feed value (RFV) and Relative feed quality value (RFQ) were 109 and 105 respectively. Both parameters were lower in the HO stage than the BB stage. İt was a second quality roughage.