Yerel mısır (Zea mays L.) genotiplerinin fosfor kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Determination of phosphorus use efficiency for local corn (Zea mays L.) genotypes
- Tez No: 382876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı yerel mısır genotiplerinin fosfor (P) kullanım etkinliğini belirlemektir. Bu çalışma, sera koşullarında 30 farklı yerel mısır genotipine üç farklı fosfor dozu (0, 50 ve 100 mg kg-1) uygulanarak, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, mısır bitkisinde, gövde ve kök kuru madde miktarları, P konsantrasyonları, toplam kaldırılan fosfor, kök uzunluğu ve bitkilerin fosfor kullanım etkinlikleri (PUE) incelenmiştir. Araştırmada incelenen parametreler içerisinde, kök fosfor konsantrasyonları üzerine genotip (p0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of thisstudy was to determine phosphorus (P) use efficiency in local corn genotypes. For this purpose, three levels of phosphorus (0, 50 and 100 mg kg-1) were applied to 30 different local corn genotypes in greenhouse conditions using completely randomized design with three replications.The study investigated shoot and root dry weight, P concentration, total P uptake, root length and phosphorus efficiency (PUE) of local corn genotypes. Among the parameters studied,root phosphorus concentration was significantly affected by genotypes (P0.05).