Ateş ağız çiklit (Thorichthys meeki Brind, 1918) balığının embriyonik ve larval gelişiminin incelenmesi
Examination of the embryonic and larval development of firemouth cichlid (Thorichthys meeki Brind, 1918) fish
- Tez No: 382883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Cichlidae ailesinden olan ateş ağız çiklit (Thorichthys meeki Brind, 1918) balığının laboratuar ortamında embriyonik ve larval gelişiminin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada 7 çift damızlık ateş ağız çiklit balığı kullanılarak üretim gerçekleştirilmiştir. Damızlık balıkların yumurtlama ve yumurtaların embriyonik gelişimleri ortalama 27±1°C su sıcaklığında gerçekleşmiştir. Yumurtlama işlemi yaklaşık olarak 60 dk sürmüş ve yumurta sayısı ortalama 1159.40±91.92 adet olarak tespit edilmiştir. Yumurtanın uzun eksen uzunluğu ortalama 1.47±0.01 mm ve kısa eksen uzunluğu ortalama 1.14±0.01 mm olarak ölçülmüştür. 10.45-11.35 saatleri arasında embriyonun ilk taslağı görülmüş ve embriyonik vücudun ön kısmında baş belirginleşmeye başlamıştır. 12.30-13.45 saatleri arasında göz çukuru oluşmuş ve göz merceği embriyonun baş kısmında şekillenmiştir. 14.00-17.30 saatleri aralığında ise larva net bir şekilde görülmüştür. Kalp oluşumu ve ilk kalp atışı 18.00-23.30 saatleri arasında, ilk kan akışı ise 21.40-30.20 saatleri arasında tespit edilmiştir. Yumurtadan larva çıkışı 38.00-51.55 saatleri arasında gerçekleşmiştir. Yumurtadan yeni çıkmış larvanın boy ortalaması 3.38±0.03 mm, besin kesesi çapı uzun ekseni ortalama 1.45±0.03 mm, kısa ekseni ortalama 0.93±0.03 mm olarak ölçülmüştür. Larvanın yumurtadan çıkışının 2. gününde, kafatası kemiği, yapışma bezleri ve otolit net olarak görülmüştür. Larvanın 3. gününde yapışma bezlerinin küçülmeye başladığı, anüsün kapalı olduğu ve notokord ucunun kıvrılmaya başladığı tespit edilmiştir. Larvanın 4. gününde ağız açıklığı belirginleşmiş, solungaç yayları oluşmaya ve kalp şeklini almaya başlamış, hava kesesi görülmüş ve baş kısmındaki pigmentasyon artışı nedeniyle otolit gözden kaybolmuştur. 5. günde göz tam şeklini almış, göz bebeği oluşmaya başlamış, pektoral yüzgeç belirginleşmiş ve larvanın serbest yüzmeye başladığı görülmüştür. 6. günde alt ve üst çene belirginleşmiş ve besin kesesinin küçüldüğü görülmüştür. Larva 8. günde besin kesesini tüketmiş ve yem almaya başlamıştır. Dorsal ve anal yüzgeç ışınları 10. günde belirginleşmiş ve sırt bölgesinden baş bölgesine kadar renkli pigment hücrelerinin görüldüğü tespit edilmiştir. Solungaç flamentleri kırmızı renkte ve net olarak 15. günde görülmüştür. Larva 20. günün sonunda ebeveyn görünümüne erişmiş ve vücut üzerinde enine kesitli bantların belirginleşmeye başladığı saptanmıştır. 30. günde larvanın total boyu ortalama 11.02±0.36 mm olarak ölçülmüş, ayrıca ergin birey formuna ulaştığı ve gelişimini tamamladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to examine the embryonic and larval development of firemouth cichlid (Thorichthys meeki Brind, 1918) fish from the Cichlidae family in laboratory environment. Rearing was carried out in the study using 7 pairs of brood firemouth cichlid fish. The ovulation and embryonic development of the eggs of the brood fish were carried out at an average water temperature of 27±1°C. The ovulation process lasted about 60 minutes and the number of eggs was determined on average as 1159.40±91.92. The long axis length of the egg was measured as 1.47±0.01 mm on average and the short axis length was measured as 1.14±0.01 mm on average. The first ovule of the embryo was observed during 10.45-11.35 and the head started to be distinguished in the front section of the embryoid body. Eye sockets were shaped during the hours of 12.30-13.45 and the eye lens was shaped at the head section of the embryo. During 14.00-17.30, the larva was spotted clearly. Heart formation and the first heart beat were detected during 18.00-23.30 whereas the first blood flow was observed during 21.40-30.20. Hatching took place during 38.00-51.55 hours. The length average of newly hatched larvae was 3.38±0.03 mm, the long axis length average for the yolk sac was 1.45±0.03 mm whereas the short axis was measured on average as 0.93±0.03 mm. Skeletal bone, adhesive glands and otolith were observed clearly on the 2nd day after hatching. It was observed during the 3rd day of the larva that adhesive glands started to shrink, that the anus was closed and that the tip of the notochord started to twist. The mouth opening started to be distinguishable on the 4th day of the larva, gill arch started to be formed and the heart started to take shape, air sac was observed and the otolith was lost from sight due to the increase of pigmentation at the head section. The eye was shaped completely on the 5th day, pupil started to form, pectoral fin started to be distinguished and it was observed that the larva started swimming freely. It was observed on the 6th day that the lower and upper jaws became distinguishable and that the yolk sac started to decrease in size. The larva drained the yolk sac completely on the 8th day and was started to be fed. Dorsal and anal fin rays were distinguished on the 10th day and it was observed that colored pigment cells were observed on the back and head region. Gill filaments were observed clearly in red color on the 15th day. The larva reached adult appearance at the end of the 20th day and transversal bands were observed on the body. It was determined on the 30th day that the total length of the larva reached 11.02±0.36 mm on average and that it reached an adult form thus completing its development.