Pediatrik AAA (Ailevi akdeniz ateşi) hastalarında yaş gruplarına göre hastalığın klinik özelliklerinin, aktivitesinin ve ağız-diş sağlığı durumunun değerlendirilmesi
The evaluation of the clinical characteristics of the patient according to the age group of pediatric fmf (family mediterranean fever) patients and evaluation of oral and dental health
- Tez No: 462447
- Danışmanlar: PROF. DR. YELDA BİLGİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Otoinflamatuvar bir hastalık olan ailevi Akdeniz ateşi(AAA), özellikle ülkemizde sıklıkla görülmektedir. Hastalık farklı yaş gruplarında farklı şekillerde bulgu vermektedir. Ağız boşluğunda çok sayıda hastalığa bağlı lezyon görülebilir. AAA'da ağız bulgusu olarak tekrarlayan oral aftlar ve periodontit olabilir. Bu çalışma, AAA hastalarındaki ağız ve diş sağlığının hastalık üzerindeki etkisini değerlendirmek, ayrıca hastalığın üç farklı yaş grubundaki (0-5, 5-11, 12-18) demografik özellikleri, atak şekilleri, atak süresi ve sıklığı, kullanılan tedaviler, hastalık aktivitesi, ve akut faz reaktan değerlerini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 378 Ailevi Akdeniz ateşi(AAA) tanılı çocuk hasta incelendi. 199 hastanın ağız ve diş sağlığı değerlendirmesi yapıldı. İncelenenlerin hastalıklarına ait semptomlarının başlangıç yaşı %69'unun 5 yaş ve altındaydı. Hastaların en sık semptomları ateş, karın ağrısı ve eklem ağrısıydı. Yapılan diş muayenelerinde hastaların %83,4'ünde süt dişi, %52,3'ünde ise kalıcı diş çürüğü, %91,5'inde herhangi bir dişinde çürük saptandı. M694V homozigot hastalarda herhangi bir dişte çürük olma durumu olmayanlara göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,025). Son altı ay içinde atak geçiren hastalarda herhangi bir dişinde çürük olma durumu anlamlı olarak yüksekti (p=0,017). Düzenli olarak ilaç kullanan hastaların gingival indeksi kullanmayanlardan anlamlı olarak düşüktü (p= 0,005). Sonuç olarak, bu çalışma ile AAA hastalarında M694V mutasyon olanlarda hastalığın daha ciddi seyirli olduğu ve bu mutasyonda diş çürüğünün daha sık olduğu gösterildi. Ayrıca ağız ve diş sağlığı iyi olmayan AAA hastalarında hastalığın atak sıklığında artış olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever(FMF), an autoinflammatory disease, is frequently seen in our country. The disease is present in different forms in different age groups. Numerous disease-related lesions can be seen in the oral cavity. There may be recurrent oral aphthae and periodontitis as oral manifestations in FMF. The aim of this study was to evaluate the effect of oral and dental health on FMF patients and to evaluate the demographic characteristics of the disease in three different age groups (0-5, 5-11, 12-18), episodes of attack, duration and frequency of attacks, and to evaluate the acute phase reactant values. A total of 378 children with FMF were included in the study. 199 patients' oral and dental health assessments were performed. Symptoms of the disease of the investigators were at the age of 5 years and below of the age of onset of 69%. The most common symptoms of the patients were fever, abdominal pain and joint pain. In the dental examinations made, 83,4% of the patients had milk tooth, 52,3% had permanent tooth decay and 91,5% had any tooth decay. M694V was significantly higher in patients with homozygotes than in those without dental caries (p = 0.025). In the past six months, the presence of any tooth decay in patients with an attack was significantly higher (p = 0.017). Patients who used regular medication were significantly lower than those who did not use the gingival index (p = 0.005). In conclusion, this study showed that patients with M694V mutations in FMF patients had a more serious illness and that tooth decay was more frequent in this mutation. It has also been shown that the frequency of attacks of FMF patients with poor oral and dental health is increased.