Regmatojen retina dekolmanlarında vitreoretinal cerrahi ile konvansiyonel dekolman cerrahisi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of vitreoretinal surgery and conventional detachment surgery results in regmatogen retinal detachments
- Tez No: 664045
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇITIRIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
S.B. Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi II. Göz Kliniğinde Ocak 2004- Haziran 2007 tarihleri arasında yırtıklı retina dekolmanı nedeniyle cerrahi uygulanmış olan 149 hastanın 149 gözü incelenerek vitreoretinal cerrahi ile konvansiyonel retina dekolman cerrahisi arasındaki sonuçlar karşılaştırıldı. Hastalarımızın 85'ine vitreoretinal cerrahi, 64'üne ise konvansiyonel retina cerrahisi uygulandı. Hastalar 6 ay süreyle takip edildi. Genel olarak hastaların yaşı 13 ile 83 arasında değişmekteydi ve yaş ortalaması 55,43'dü. Hastaların cerrahi öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 4 mps'ydi. Cerrahi öncesi, vitreoretinal cerrahi grubunda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 2 mps'ydi. Cerrahi sonrası 6. ayda ise en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 0.1 düzeyindeydi. Cerrahi öncesi, konvansiyonel retina dekolman ameliyatı yapılan grupta en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 5 mps'ydi. Cerrahi sonrası 6. ayda ise en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalama 0.2 düzeyindeydi. Nüks retina dekolmanı görülme oranı, vitreoretinal cerrahi yapılan grupta % 29,41, konvansiyonel retina dekolman cerrahisi yapılan grupta % 17,18 olarak bulundu. Nüks oranı açısından vitreoretinal cerrahi ile konvansiyonel retina dekolman cerrahisi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. En iyi düzeltilmiş görme keskinliğinde artış, hem vitreoretinal cerrahi yapılan grupta, hem de konvansiyonel retina dekolman cerrahisi yapılan grupta ameliyat öncesine göre istatiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışmamızda konvansiyonel retina dekolman cerrahisiyle vitreoretinal cerrahi arasında nüks oranları açısından istatiksel olarak anlamlı fark bulunmaması nedeniyle, vakaların durumu değerlendirilerek, öncelikle konvansiyonel retina dekolman cerrahisinin düşünülmesi ve vitreoretinal cerrahini daha komplike vakalar için uygulanmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
The results of vitreoretinal surgery and conventional retinal detachment surgery were compared by examining 149 eyes that had undergone surgery for ruptured retinal detachment between January 2004 and June 2007 in the S.B. Ankara Ulucanlar Eye Training and Research Hospital II. Ophthalmology Clinic. Vitreoretinal surgery was performed in 85 of our patients, and conventional retinal surgery was performed in 64 of them. Patients were followed for 6 months. Generally, the age of the patients varied between 13 and 83, and the average age was 55.43. The best corrected visual acuity of the patients before surgery was 4 mps on average. Before surgery, the average best corrected visual acuity was 2 mps in the vitreoretinal surgery group. At 6 months postoperatively, best corrected visual acuity was on average 0.1. Before surgery, the average best corrected visual acuity was 5 mps in the group that underwent conventional retinal detachment surgery. At 6 months after surgery, best corrected visual acuity was on average 0.2. The rate of recurrent retinal detachment was found to be 29.41% in the vitreoretinal surgery group and 17.18% in the conventional retinal detachment surgery group. There was no statistically significant difference between vitreoretinal surgery and conventional retinal detachment surgery in terms of recurrence rate. The increase in best corrected visual acuity was statistically significant in both the vitreoretinal surgery group and the group that underwent conventional retinal detachment surgery compared to the preoperative period. In our study, since there was no statistically significant difference between conventional retinal detachment surgery and vitreoretinal surgery in terms of recurrence rates, we recommend that conventional retinal detachment surgery should be considered first and vitreoretinal surgery should be applied for more complicated cases.